Autorių teisės ar autorinės teisės? Kuo skiriasi autorinių teisių perleidimas nuo teisių suteikimo? Kas yra ekranizavimo teisės? Į šiuos ir dar septyniasdešimt klausimų atsako ką tik parengtas elektroninis gidas „Teisinis raštingumas audiovizualinėje industrijoje. Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)“. Tai nemokamai prieinamas unikalus leidinys autorių teisių tema, pateiktas dažniausiai užduodamų klausimų-atsakymų formatu.
Elektroninis leidinys „Teisinis raštingumas audiovizualinėje industrijoje. Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)“ – pradedantiesiems ir patyrusiems audiovizualinio lauko kūrėjams skirtas gidas, kuriame aiškiai ir suprantamai pateikiami atsakymai į klausimus, susijusius su autorių teisėmis. Šis leidinys parengtas lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“, kuri turi ilgametę darbo su pradedančiais kino kūrėjais patirtį. „Ne vienerius metus įgyvendinant jauniesiems kino kūrėjams skirtas iniciatyvas pastebėjome, kad stinga lengvai prieinamos aiškios, struktūruotos ir naujausios autorių teisių srities informacijos. Todėl norėjome parengti leidinį dažniausiai užduodamų klausimų (DUK) principu, kad atsakymai į juos būtų patogiai sudėti vienoje vietoje. Tikime, kad šis elektroninis gidas prisidės prie pradedančiųjų kūrėjų teisinio raštingumo stiprinimo.“ – teigia „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.
Leidinyje pateikiami atsakymai į daugiau kaip septyniasdešimt klausimų šešiomis temomis: autorių teisių turinys, teisė gauti atlygį, sutarčių sudarymas, teisių gavimas, filmo gamintojas ir jo bendraautoriai, filmavimas ir filmo realizavimas. Aktualiausius klausimus rinko ir atsakymus į juos rengė daugiau kaip 15 metų audiovizualinės kūrybos teisėje dirbanti teisininkė Daiva Jurkonytė.
„Šis virtualus gidas – tarsi atmintinė su atsakymais į dažniausiai kino kūrėjams, audiovizualinės industrijos atstovams kylančius klausimus apie autorių teises, sutarčių turinį, geruosius praktinius sprendimus. Rengiant šį leidinį man buvo svarbu šaltus ir sudėtingus įstatymų tekstus paversti suprantamu ir pasiekiamu turiniu tiek pradedantiems, tiek ir patyrusiems kūrėjams. Toks leidinys sujungia konceptualų teisės ir tvarkos pasaulį su kūrybos žmonėmis.“ – dalinasi leidinio atsakymų rengėja ir konsultantė teisininkė Daiva Jurkonytė.
Elektroninis leidinys „Teisinis raštingumas audiovizualinėje industrijoje. Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)“ prieinamas nemokamai internete: https://bit.ly/Kinas-teisė-e-leidinys.
Leidinį inicijavo ir įgyvendino lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija „AVAKA“.