Nemokami „Kino karavano“ ir „Sidabrinės gervės naktų“ seansai Kaune: prie didžiojo ekrano lauks žiūrovų pripažinti Lietuvos ir užsienio filmai

„Kino pavasario“ organizuojamas „Kino karavanas“ kartu su vasaros kino festivaliu „Sidabrinės gervės naktys“ liepos 30 d. atkeliauja į Lietuvos širdį – Kauną – ir kviečia miesto gyventojus bei svečius į nemokamus filmų seansus po atviru dangumi prie Kauno pilies amfiteatro. Žiūrovų lauks pripažintų Lietuvos ir užsienio kūrėjų filmai, kupini skardaus juoko, atokvėpio ar įkvėpimo akimirkų bei kitų gilių išgyvenimų. Tarp jų – ir vienas žiūrimiausių šių metų lietuviškų filmų „Paradas“ bei praėjusio „Kino pavasario“ favoritas „Aštuoni kalnai“.

 

Net neišvykus už Kauno ribų kauniečiai ir čia atostogaujantys nuotykių ieškotojai nusikels į penkiuose filmuose kuriamus pasaulius: spalvingą istoriją vaikams, kerštu alsuojantį miegamąjį rajoną, tingią vasarą lietuviškoje sodyboje, absurdišką „Bažnytinio teismo“ procesą ir kvapą gniaužiančią, kalnuotą Italiją.

 

Renginį ves pasaulyje pripažinta lietuvių kino aktorė Aistė Diržiūtė, vaidinusi filmuose „Sangailės vasara“, už kurį buvo nominuota „Sidabrinei gervei“ Metų geriausio aktorės vaidmens kategorijoje. 

 

Visą dieną truksiančius seansus nuo 15 val. pradės trumpametražis filmas visai šeimai – geriausiam animacijos žanro filmui šių metų „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose nominuotas režisieriaus Meinardo Valkevičiaus darbas „Patrikas“, pasakojantis apie drovų, vaikų globos namuose gyvenantį berniuką, susižavintį papūgomis.

 

Žiūrovų lauks ir „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose geriausiu metų studento darbu pripažintas trumpo metro Arno Balčiūno debiutas „Blausos“ bei trumpametražių kategorijoje nominuotas Vytauto Katkaus filmas „Uogos“ – pirmasis lietuvių trumpametražis filmas, kurio premjera įvyko Kanų kino festivalio pagrindinio konkurso programoje.

 

Didžiajame ekrane bus galima išvysti ir vieną sėkmingiausių šių metų lietuviškų filmų, ironišką Tito Lauciaus komediją „Paradas“. Jos centre – prieš 26-erius metus išsiskyrę Miglė ir Eimantas, vėl suvesti absurdiško „Bažnytinio teismo“ proceso. Filmas šiemet buvo nominuotas net 9-ioms „Sidabrinėms gervėms“ ir apdovanotas už geriausią scenarijų, o aktorė Rasa Samuolytė pelnė Metų geriausio aktorės vaidmens apdovanojimą. Prieš filmą taip pat vyks pokalbis su jo režisieriumi Titu Lauciumi.

 

Vakaro kulminacija taps režisierių tandemo Charlotte Vandermeersch ir Felix van Groeningen kvapą gniaužianti istorija apie neblėstančią draugystę „Aštuoni kalnai“ (The Eight Mountains). Tai – populiariausias šių metų „Kino pavasario“ filmas, žiūrovus nukelsiantis į didingas Italijos Alpes.

 

Kartu keliausiantis didysis „Kino karavano“ partneris IKEA užtikrins patogumą ir įrengs specialias sėdėjimo vietas. Be to, kad šis vakaras taptų dar įsimintinesnis, žiūrovai turės progą įsiamžinti ant geltonojo IKEA podiumo.

 

„Telia Play“ yra pagrindinė „Sidabrinių gervių naktys“ partnerė ir kasmetinių apdovanojimų rėmėja. Renginio metu žiūrovai turės galimybę laimėti ir partnerio įsteigtus prizus, o vakarui atvėsus – apsigobti partnerio pledukais. 

 

Daugiau informacijos apie renginį ieškokite paspaudę ant šios nuorodos.

 

„Kino karavano“ seansus Kaune iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, pagrindinis projekto partneris – IKEA .

 

Festivalį „Sidabrinės gervės naktys“ organizuoja asociacija AVAKA, renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, informacinis partneris – LRT. Festivalyje lietuvišką kiną palaiko „Telia Play“. 

Lietuvoje tapyto filmo pasaulinė premjera – Toronto kino festivalyje

Rugsėjį Kanadoje vyksiantis tarptautinis Toronto kino festivalis atskleidė šiemetinę programą, kurioje pirmą kartą bus pristatytas ir Lietuvoje tapytas režisierių DK Welchman (dar žinomos kaip Dorota Kobiela) ir Hugh Welchman filmas „Kaimiečiai“. „Oskarui“ už ankstesnį darbą „Jūsų Vincentas“ nominuoti režisieriai savo naujausiam filmui kurti pasirinko Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Serbijos dailininkus.

 

„Lietuviams puikiai pažįstamas ankstesnis režisierių darbas „Jūsų Vincentas“ tapo pirmuoju tapytos animacijos ilgametražiu filmu kino istorijoje. Jį pasaulyje pamatė 6 mln. žiūrovų. Antruoju savo darbu – filmu „Kaimiečiai“ – režisieriai išsikėlė dar aukštesnę kartelę: kadras po kadro, filmas aliejiniais dažais buvo nutapytas itin sudėtinga realistine maniera. Daugiau nei dvejus metus 70 dailininkų 4 studijose įvairiose šalyse dirbo prie šio nuostabaus kūrinio“, – pasakoja viena iš šio filmo prodiuserių Agnė Adomėnė („Art Shot“).

 

Filmo premjera vyks Specialiuosiuose pristatymuose – tai yra viena labiausiai prestižinių Toronto kino festivalio programų. Būtent šioje programoje pernai buvo pristatyti tokie filmai kaip „Vakarų fronte nieko naujo“ (rež. Edward Berger), „Fabelmanai“ (rež. Steven Spielberg), „Moterys kalba“ (rež. Sarah Polley) ir „Meniu“ (rež. Mark Mylod). Rugsėjo 7-17 d. vyksiantis Toronto kino festivalis yra vienas daugiausiai auditorijos sulaukiančių festivalių pasaulyje – jis kasmet pritraukia virš 480 tūkst. žiūrovų.

 

Filmas „Kaimiečiai“ – Nobelio prizą pelniusio Władysław Reymont klasikinio romano ekranizacija. Realistiniu stiliumi tapytame filme pasakojama apie jauną moterį Jagną, XIX a. pabaigos Lenkijos valstietę, kurią aplinkybės verčia tekėti už vyresnio turtingo vyro, nors ji myli kitą – jo sūnų. Lietuvos žiūrovai filmą „Kaimiečiai“ galės išvysti 2024-aisiais.

 

„Toronto kino festivalio misija – keisti žmonių požiūrį į pasaulį per kiną, ir ši filosofija artima mūsų širdžiai. Filmas „Kaimiečiai“ mums buvo dar viena atradimų kelionė, per kurią dar geriau pamatėme, kokias emocines išraiškas ir estetiką istorijos pasakojimui kine gali suteikti aliejinė tapyba. Taip pat džiaugiamės, kad pasauliui galėsime parodyti Reymonto parašytą galingą valstiečių gyvenimo istoriją, kuri, nepaisant pelnyto Nobelio prizo, iki šiol už Lenkijos ribų buvo ne itin žinoma. Negalėčiau įsivaizduoti geresnės vietos nei Torontas, kur šia istorija pirmą kartą dalinsimės su žiūrovais“, – sako filmo korežisierius ir prodiuseris Hugh Welchman.

 

„Neabejoju, kad ir naujasis režisierių filmas ir vėl bus įrašytas į kinematografijos istoriją, o mes džiaugiamės, kad galėjome būti jo dalimi čia, Lietuvoje. Tai, kad mus pasirinko įgyvendinti tokio sudėtingumo lygio animacijos kūrinį, yra didžiulis įvertinimas mūsų industrijai“, – pasakoja prodiuserė Agnė Adomėnė ir atskleidžia, kad vienai filmo sekundei sukurti kartais prireikdavo ir savaitės.

 

Filmą „Kaimiečiai“ kuria lenkų prodiuserių kompanija „BreakThru Films“, serbai „Digital Crafts“, koprodiusuoja lietuviai „Art Shot“. FIlmą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.

 

Apie „Art Shot“

2012 metais įkurta animacijos gamybos kompanija „Art Shot“ prodiusuoja animacinius filmus vaikams ir suaugusiems. Jie sėkmingai pristatomi tarptautiniuose kino festivaliuose, yra pelnę apdovanojimų užsienyje ir Lietuvoje.

 

Prancūzijoje tarptautinę kelionę pradeda pirmasis ilgametražis lietuviškas 3D filmas ,,Čiulbanti siela”

Liepos 7 dieną tarptautinio Marselio kino festivalio ,,FidMarseille” pagrindinėje konkursinėje programoje įvyks ilgai laukta režisieriaus ir menininko Deimanto Narkevičiaus vaidybinio stereskopinio filmo ,,Čiulbanti siela” (ang. Twittering Soul) premjera. Filmas nukels žiūrovus į 1890-tųjų metų Lietuvą ir dviejų muzikantų kelionę, lydimą mistinių įvykių, trinančių ribas tarp fantazijos ir realybės.

 

,„Čiulbanti siela” – tai psichodelinė pasaka, nukelianti žiūrovą į 19-to amžiaus Lietuvą. Tuo laikotarpiu ilgą laiką didžiųjų imperijų užgniaužtos tautos pradėjo kurti naujus pagrindus autentiškai egzistencijai ir atsigręžė į savo jau pusiau užmirštus mitologinius naratyvus. Stebuklininiai pasakojimai, krizių metu ramybę išlaikyti padedančios kolektyvinės apeigos, pasakėčios ir anekdotai kūrė paralelinę, gilų santykį su gamta puoselėjančios, savitai katalikiškos tautos istoriją. Tuo metu raganavimas ir užkalbėjimai vis dar buvo svarbi kasdienio ezoterinio gyvenimo dalis, tuo pat metu akylai slepiama nuo parapijinės bendruomenės ir ypač nuo valdančiųjų.

 

To meto realybė užfiksuota ir stereoskopinėse fotografijose, todėl galima sakyti šis formatas autentiškiausiai atkuria 19-to amžiaus judančius vaizdus ir trečiosios dimensijos pagalba padeda užpildyti kino salės erdvę tarp ekrano ir žiūrovo akinių sklandančiais objektais. Man šis formatas pažįstamas, esu sukūręs ne vieną trumpametražį 3D filmą ir žinau, kad kokybiškai patirčiai būtinas net tik įdomus pasakojimas, bet profesionalus technologinis išpildymas. Visus metus su komanda dirbome tam, kad sukurtume žiūrovą įtraukiančią, o ne varginančią audiovizualinę kelionę,“ – pasakoja režisierius Deimantas Narkevičius.

 

,,FidMarseille” yra daugiau nei kino festivalis. Jo kruopščiai sukuruota 130-ties filmų programa kaip visada išsiskiria ypatingu dėmesiu kino kalbai, neskirstant filmų į vaidybinius ar dokumentinius, trumpametražius ar ilgametražius. Tai tikra šiuolaikinio kino ir judančių vaizdų meno šventė, kiekvieno filmo pristatymą praturtinanti iš anksto parengtais giluminiais interviu su kūrėjais, gyvomis diskusijomis festivalio metu ir, žinoma, ilgais pokalbiais po filmų peržiūrų. Kiekvienais metais liepos mėnesį Marselyje susitinka tūkstančiai sinefilų – kūrėjų, kino festivalių atstovų, meno kuratorių, kritikų ir žiūrovų. Negalėjome tikėtis geresnės vietos Deimanto Narkevičiaus filmo premjerai, po kurios oficialaus paskelbimo jau sulaukėme neįtikėtinai didelio susidomėjimo iš tarptautinės kino bendruomenės. Nekantraujame susitikti su pirmaisiais žiūrovais ir pradėti tarptautinę filmo kelionę,” – mintimis dalinasi filmo prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.

 

Filmą kartu su filmo scenarijaus autoriumi ir režisieriumi Deimantu Narkevičiumi kūrė nacionaliniu ir tarptautiniu mastu pripažinta kūrybinė komanda – operatorius Eitvydas Doškus, kompozitorius Miša Skalskis, dailininkas Algirdas Garbačiauskas, kostiumų dailininkė Agnė Rimkutė, grimo dailininkė Eglė Mikalauskaitė-Gricienė, montažo režisierius Danielius Kokanauskis, garso režisierius Saulius Urbanavičius, koloristas Jonas Zagorskas. Pagrindinius vaidmenis atlieka Augustė Šimulynaitė, Laima Akstinaitė, Greta Petrovskytė, Valentinas Krulikovskis, Alekasas Kazanavičius, Saulius Bareikis. Filmas sukurtas kino studijoje „Just a moment“ bei paremtas Lietuvos kino centro, Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos.

 

2008 metais Vincento Van Gogo Europos menininko ir Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premijomis apdovanotas Deimantas Narkevičius yra laikomas vienu žymiausiu Lietuvos šiuolaikinio meno ir eksperimentinio kino kūrėju. Jo darbai yra eksponuoti beveik 300 parodų ir 50 tarptautinių kino festivalių, tarp kurių Berlyno, Londono BFI, Roterdamo, Oberhauseno, Marselio kino festivaliai. Menininko darbų yra įsigyję ir juos eksponavę kelios dešimtys meno institucijų bei privačių kolekcininkų. Tarp jų MoMA Niujorke, Tate Modern Londone, Nacionalinis Reina Sofija muziejus Madride, Prancūzijos Nacionalinė kolekcija, Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Louisiana modernaus meno muziejus Humlebaeke, Lietuvos dailės muziejus Vilniuje.

 

Lietuvių filmas laimėjo pagrindinį apdovanojimą tarptautiniame Japonijos kino festivalyje

„Yubari Fantastic Film Festival“ (YIFF) Japonijoje vyksta nuo 1990 m. Tai svarbus viso regiono kino industrijos renginys, pritraukiantis Rytų Azijos šalių (Pietų Korėjos, Taivano ir kt.) filmų platintojus, mecenatus bei prodiuserius. Festivalis išsiskiria ir jaunųjų kino talentų atradimais. Šių metų festivalio atradimu tapo lietuvių kino kūrėjai – savaitgalį festivalio „Grand Prix“ pelnė trumpametražis jaunosios kartos režisieriaus Pijaus Mačiulskio (22) filmas „Naiku“.

 

Praeityje YIFF apdovanojimus yra pelnę tokie garsūs filmai kaip Q. Tarantino „Reservoir Dogs“ (1992), J. E. Coheno „Miller’s Crossing“ (1990). Jame taip pat dalyvavo kino žvaigždės: Gasparas Noé, Shinya Tsukamoto ir kt.

 

„Tai neįtikėtina patirtis, kuri vis dar tęsiasi, – sako P. Mačiulskis. – „Yubari“ festivalyje buvome labai šiltai priimti, jaučiuosi be galo įvertintas ir pagerbtas – tokios sėkmės visiškai nesitikėjome, buvo labai stiprių filmų. Tikiuosi, pasinaudosime atsivėrusiomis galimybėmis ir toliau bendrausime su Japonija kurdami filmus.“

 

„Naiku“ sinopsis: klaidžiodamas jaunuolis Adomas susiduria su dešimčia chuliganų, džipu raižančių apleistus fabrikų kvartalus. Įsitraukus į žiaurų žaidimą dėl paslaptingo trofėjaus, Adomo žmogiškumui kyla pavojus. Filmo atmosferą kuria atšiaurios Vilniaus erdvės, niūrūs industriniai pastatai bei ciniški personažai. Vienas filmo siekių – perteikti šiuolaikinę baimės ir nevilties išraišką jauno žmogaus pasaulyje.

 

Vilniuje gimęs ir augęs P. Mačiulskis kino filmus kuria nuo 2015 m. Šiuo metu jis baigia teorinės, socialinės ir filosofinės kino evoliucijos studijas prestižiniame „King’s College“ Londone. Kiti jo trumpametražiai filmai yra įtraukti į Baltijos bei Lietuvos kino fondus, apkeliavo 14 tarptautinių festivalių ir pelnė apdovanojimų, tarp kurių – „Best Foreign Entry“ CSFF festivalyje (JAV), „Best Cinematography“ tarptautiniame Abašos kino festivalyje (Sakartvelas). Prieš dvejus metus Pijus buvo išrinktas atstovauti Lietuvai „Giornate degli Autori“ režisierių apdovanojimų žiuri tarptautiniame Venecijos kino festivalyje. Taip pat individualiai tobulinosi pas vieną iš gyvųjų Europos kino legendų – lenkų režisierių K. Zanussį.

 

„Esu nepaprastai laiminga dėl „Naiku“ laimėjimo viename iš prestižiškiausių fantastikos kino festivalių Japonijoje. Tikiu, kad šis laimėjimas atvers tolimas perspektyvas ir filmui, ir jo režisieriui. Nuoširdžiai dėkoju visiems, prisidėjusiems prie šios sėkmės“, – filmo laimėjimu džiaugėsi kino platintoja iš Japonijos Kanako Fujita.

 

„Džiugu, kad YIFF Japonijoje parodė, jog „Naiku“ gvildenamos temos bei perteikiami jausmai yra universalūs. Nepaisant skirtingų mūsų šalių istorijų bei kultūrų, šis filmas savo stiliumi, kuriama atmosfera bei idėjomis surezonavo ir Japonijoje. Būtent dėl to siekiame toliau puoselėti šiuos tarpkultūrinius kūrybinius ryšius – mokysimės ir kursime su naujomis perspektyvomis toliau“, – mintimis dalijosi filmo prodiuserė Lukrecija Neverovskaja.

 

„Atrodo, kad festivalyje mūsų vibracijos sutapo su žmonėmis iš kitos pasaulio pusės. Jaučiu, kad nepamiršiu šitų kalnų, karščio, miestų, gamtos ir žmonių šilumos ir, manau, kad tai – tik tolimesnių kūrybinių nuotykių pradžia. Garbė būti „Naiku“ dalimi. Lenkiuosi visiems prisidėjusiems“, – sakė šiuo metu Japonijoje apsistojusi filmo aktorė Urtė Lučiūnaitė.

 

Filmo „Naiku“ gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.