Debiutinio filmo „Per arti“ premjera –tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje

Pasaulinė lietuvių režisierės Austėjos Urbaitės filmo „Per arti“ premjera įvyks tarptautiniame A klasės Varšuvos kino festivalyje. Debiutinis filmas atrinktas į konkursinę programą „1-2“. Filmas „Per arti“ išskirtinis tuo, kad yra sukurtas dviem kalbom – lietuvių ir prancūzų, pagrindinius vaidmenis filme atlieka lietuvių aktorė Dovilė Kundrotaitė ir prancūzų aktorė Anne Azoulay.

 

Filmo „Per arti“ pagrindinė tema – sudėtingi ir daugiasluoksniai šeimos santykiai. Prancūzų pora Žaklina ir Leonas įsivaikina lietuvių vaikus, o kad padėtų jiems adaptuotis naujoje aplinkoje ir susikalbėti su kitakalbiais tėvais, šeimoje apsigyvena Gabrielė – studentė iš Lietuvos.

 

Požiūriai į vaikų auklėjimą netrukus išsiskiria ir užuot padėję vaikams kurti naują gyvenimą, suaugusieji ima kovoti dėl savo tiesos.

 

„Meilę nuo egoizmo skiria labai plonytė linija, kurią dažnai peržengiame patys to net nepastebėdami. Tai gali atsitikti kiekvienuose santykiuose, o ypač dažnai nutinka šeimose. Kurdama filmą „Per arti“ norėjau patyrinėti, kas tų ribų peržengimą iššaukia ir kokias pasekmes tai gali turėti. Man taip pat buvo svarbu kalbėti apie suaugusiojo teisę į vaiko identitetą ir, nors tam pasirinkau įvaikinimo temą, jaučiu tie patys klausimai galioja ir šeimose su prigimtiniu ryšiu,“ – sako režisierė ir scenarijaus autorė Austėja Urbaitė.

 

Vieną pagrindinių vaidmenų filme kuria perspektyvi lietuvių aktorė Dovilė Kundrotaitė, turinti patirties tiek teatre, tiek kine, tiek televizijoje. Prancūzų aktorė Anne Azoulay yra žinoma Prancūzijoje iš kino filmų, teatro spektaklių ir televizijos serialų, kaip ir jos partneris filme Arthur Igual. Filmo „Per arti“ vaikus įkūnija neprofesionalūs aktoriai Inesa Sionova ir Ajus Antanavičius.

 

Filmo operatorius – Julius Sičiūnas, filmo dailininkė – Justė Vazgytė, kostiumų dailininkė – Monika Vėbraitė, muziką kūrė – Domas Strupinskas. Filmą prodiusavo – Živilė Gallego iš kompanijos „Fralita Films“.

 

„Per arti“ – ambicingas debiutinis filmas, nes buvo kuriamas dviem kalbomis su lietuvių ir  prancūzų aktoriais, taip pat filme nusifilmavo du mažamečiai jaunieji aktoriai, kurie atliko labai svarbius vaidmenis. Profesionalaus ir kūrybiško filmo kūrėjų komandos darbo dėka, filme pavyko sukurti savitą pasaulį ir jautriai papasakoti šeimos istoriją. Džiaugiuosi filmo premjera tarptautiniame A klasės festivalyje, kurio atrankos komisija įvertino filmo tarptautinį potencialą ir aukštą meninę kokybę”, – sako filmo prodiuserė Živilė Gallego.

 

Filmo režisierė A.Urbaitė baigė kino režisūrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Pirmasis studentiškas darbas “Etiudas” pelnė pripažinimą 2013-aisiais, o 2015-aisiais pirmasis režisūrinis trumpo metro debiutas “Tiltai” buvo apdovanotas “Sidabrine gerve”, taip pat pripažintas geriausiu Baltijos šalių trumpuoju filmu Šiaurės šalių kino forume “Scanorama”.

 

Varšuvos tarptautinis kino festivalis Lenkijoje vyks jau 38-ąjį kartą spalio 14-23 dienomis. Tarptautinės prodiuserių asociacijų federacijos (FIAPF) jis yra pripažįstamas kaip vienas iš 15 svarbiausių ir prestižiškiausių kino festivalių pasaulyje ir turi A klasės reitingą.

 

Filmo “Per arti” gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizja.  Lietuvos žiūrovams filmą planuojama pristatyti 2023-aisiais.

 

Filmas ,,Šaukiniai iš tolimo uosto” kino salėse laukia buriuotojų ir svajoklių

Spalio 1 dieną į kino sales sugrįžta pernai Europos šalių kino forume „Scanorama“ rodytas režisierės Albinos Griniūtės dokumentinis filmas „Šaukiniai iš tolimo uosto“, kviečiantis į susitikimus su nepaprastais šio filmo herojais – ilgų nuotolių buriuotojais.

 

Dokumentinėje juostoje rodomi Hortos uoste sustoję buriuotojai – pavieniai, su šeimomis, jaunos ir pagyvenusios poros. Tai žmonės, kuriems keliavimas vandenynais yra gyvenimo būdas. Plaukdami per Atlantą jie trumpam užsuka į uostą pailsėti. Toli nuo pasaulio problemų, paprastoje kasdienybėje ypač gerai matosi paprasti dalykai: draugystės ir išsiskyrimai, dvasiniai nušvitimai ir praradimai. Sezonas trumpas – uostas ištuštėja. Bet lieka keleivių piešti piešiniai. Ir kito sezono laukimas.

 

Pasak režisierės uostas – ypatinga vieta, kurioje kiekvieną dieną nežinai, ką sutiksi. Ir kai jau atrodo, kad sutikai beprotiškiausius keliautojus, kitą dieną dar kažkas atplaukia. „Ilgųjų nuotolių buriuotojus ir prieplauką vandenyno viduryje atradau visai netikėtai. Nieko apie šį gyvenimo būdą anksčiau nežinojau ir specialiai filmo apie tai kurti neplanavau. Bet susidūrus su šiuo reiškiniu jis man pasirodė vertas filmo. Tai be galo įdomi, marga bendruomenė su savo papročiais ir gyvenimo būdu, su visiškai kitokiu gyvenimo tempu nei, tarkim, miesto žmogaus,“ –  teigia A. Griniūtė.

 

Taip pat priduria, kad ją visada domino gyvenimo smulkmenos, į kurias dažnai neturime laiko pažvelgti rūpindamiesi didelėmis problemomis. „Štai kad ir čia – buriuotojai atplaukia į salą ir tradiciškai krantinėje nupiešia piešinį. Ir jam piešti skiria visą dieną, dažnai ir kelias. Tiesiog sėdi pasidėję dažų skardines ir teptuku ką nors paišo. Tai neprivaloma, tai nėra kažkoks svarbus darbas, kurį reikia nudirbti, bet žmonės visiškai neskubėdami skiria tam daugybę laiko.  Buriuotojai žino, kad tie jų piešiniai po kelerių metų nubluks, nusitrins ir ant jų jau kažką naujo pieš kiti. Tai labai laikinas savo buvimo tame uoste ženklas,“ –  sako režisierė.

 

Filmo seansai nuo spalio 1 dienos vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Marijampolėje, Švenčionėliuose ir Visagine.

Spalio 1 d. 20 val. seansą Klaipėdos uosto kūrybinės rezidencijos TEMA patalpose lydės pokalbis su edukacinių programų buriniuose laivuose organizatorė Monika Dobrovolskytė.

 

Filmo platinimą parėmė Lietuvos kino centras ir LRT.

Lietuvių animacijos projektas „BFF“ sulaukė užsienio televizijų dėmesio

Ką tik Prancūzijoje įvykęs „Cartoon Forum“ – svarbiausias renginys animacinius TV projektus vystantiems Europos kūrėjams. Čia kasmet susirenka didžiausios pasaulio ir Europos televizijos ir dairosi, ką galėtų įsigyti ir parodyti savo žiūrovams. Šiemet forume tarp 19 šalių atstovų itin sėkmingai prisistatė lietuviai kartu su lenkais – būsimas animacinis serialas „BFF“ sulaukė vokiečių, latvių, slovėnų, čekų, belgų televizijų, platintojų ir prodiuserinių kompanijų susidomėjimo.

 

Animacijos naujienas pristatantis JAV leidinys „Animation Magazine“ būsimą serialą išskyrė tarp penkių jiems labiausiai įsiminusių. „Įsivaizduokite nedidelį serialą „Draugai“ jauniesiems gyvūnų draugams (be absurdiškai lengvai įperkamų Niujorko butų). Dailininko Gedimino Skyriaus sukurtas, Marijos Kavtaradzės ir Tito Lauciaus parašytas, Urtės Oettinger režisuotas naujas <…> lietuvių serialas „BFF“ –  tai žavinga komedija apie nerangų meškiuką (Beną), nekantrią voverę (Fridą) ir kietą katiną (Fredį).“

 

„Mus sužavėjo detalios G. Skyriaus iliustracijos ir lengvas humoro jausmas, išryškinantis trijulės meilę vienas kitam, nepaisant socialinių ir šeimyninių skirtumų. <…> regis, šis serialas lengvai atras kelią į žiūrovų širdis“, – pagyras po pristatymo būsimam serialui žarstė Ramin Zahed iš „Animation Magazine“.

 

Vos per tris dienas „Cartoon Forum“ prisistatė net 80 projektų, tad atkreipti didžiųjų industrijos žaidėjų dėmesį buvo nemenkas iššūkis. „Pristatymai kasdien vyko vienu metu iškart trijose salėse. Tad pasirodymo metu sulaukti atėjusių BBC, „Disney“, „Warner Bros“ atstovų jau buvo nemaža sėkmė – supratome, kad dirbame teisingai“, – pasakoja animacinio serialo „BFF“ prodiuserė Agnė Adomėnė („Art Shot“).

 

„Prisistatę forume sulaukėme puikių atsiliepimų, būsimu serialu itin susidomėjo dideli vokiečių platintojai, o taip pat vokiečių, latvių, slovėnų, čekų televizijos, kalbėsimės ir su viena belgų prodiuserine kompanija“, – šiek tiek derybų užkulisių atskleidžia „BFF“ prodiuserė.

 

Tarptautinei auditorijai skirtą serialą „BFF“ įkvėpė mažiesiems lietuvių žiūrovams jau pažįstamas režisierės Urtės Oettinger 2020-aisiais sukurtas trumpasis animacinis filmas „Pieno baras“. Jo premjera įvyko festivalyje „Kino pavasaris“, filmas taip pat apkeliavo daugybę tarptautinių animacijos festivalių.

 

Naujajame 5–7 metų žiūrovams skirtame „BFF“ seriale pagrindiniai herojai yra trys vaikai: meškinas Benas, voverė Frida ir katinas Fredis. Jie labai mėgsta kartu leisti laiką, nepaisydami savo socialinių ir šeimyninių skirtumų. Seriale vaizduojami jų kasdienio gyvenimo iššūkiai, pabrėžiama empatijos ir buvimo kartu svarba. „Jūs negalite pasirinkti savo šeimos, bet galite pasirinkti savo draugus“, – sako „BFF“ herojai. Būsimo serialo anonsas: https://vimeo.com/754575521

 

Serialą prodiusuoja lietuviai „Art Shot“ kartu su „GS Animation“ (Lenkija) ir „M–Films“ (Lietuva). Animacinio serialo „BFF“ gamyba prasidės 2023 m., žiūrovai jį išvysti galės 2025 m. Serialą iš dalies finansuoja „Creative Europe Media“, Lietuvos kino centras ir LRT.

 

Apie „Art Shot“

 

2012 metais įkurta animacijos gamybos kompanija „Art Shot“ prodiusuoja animacinius filmus vaikams ir suaugusiems. Jie sėkmingai pristatomi tarptautiniuose kino festivaliuose, yra pelnę apdovanojimų užsienyje ir Lietuvoje.

„Nepatogus kinas“ pristato virtualią seansų organizavimo platformą

Likus mažiau nei dviem savaitėms iki festivalio pradžios, spalio 8–30 d. vyksiantis „Nepatogus kinas“ kviečia nieko nelaukiant organizuotis savo pačių kino seansus. Dokumentinių filmų festivalis pristato bendrakūrystės projektą „NK-DOKU“ – virtualią platformą, skirtą savarankiškai rengti viešas filmų peržiūras bendruomenėse ar organizacijose.

 

„Dokumentiniai filmai kuriami tam, kad juos žiūrėtų, na, o festivalis kasmet turi pradžią ir pabaigą. Todėl šiemet išpildėme didelę savo svajonę – sukurti atrinktų filmų katalogą ir sistemą, kuri plėstų legalaus kino prieinamumą edukacinėms ir bendruomenių iniciatyvoms. „NK-DOKU“ yra unikalus projektas, edukaciniais tikslais suteikiantis išskirtinį kino turinį motyvuotiems nekomercinių renginių organizatoriams“, – pasakoja projekto „NK-DOKU“ iniciatorė, festivalio „Nepatogus kinas“ koordinatorė Judita Ragauskaitė.

 

Šia platforma „Nepatogus kinas“ kviečia naudotis bibliotekas, universitetus, studentų atstovybes, kino klubus ir visus alternatyvių renginių organizatorius, kurie turi patalpas ir filmų rodymui reikalingą techninę įrangą. „Projektas ir kino seansai – visada atviri ir nemokami, tad prasmingus susibūrimus su filmu ir pokalbiais galite rengti jau dabar“, – kviečia J. Ragauskaitė.

 

„NK-DOKU“ filmų kataloge kasmet bus pristatoma vis nauja tematinė filmų programa. Šių metų filmus vienija žaidimų tema, o platformoje jau galima rasti 6 pilnametražius, 3 trumpametražius ir vieną virtualiosios realybės filmą. Kur baigiasi žaidimas? Ar žaidimai gali skatinti empatiją? O gal tendencija atvirkščia – jie virsta pykčio įrankiais? Į šiuos klausimus mėgina atsakyti „NK-DOKU“ projektą atidaranti rinktinių filmų programa, skirta jauniems virtualios kartos žmonėms.

 

Prie „NK-DOKU“ bendrakūrystės projekto norinčioms prisijungti bendruomenėms, organizacijoms ir institucijoms tereikia užpildyti registracijos formą ir, sulaukus patvirtinimo, išsirinkti filmą. Organizatoriai suteiks galimybę legaliai parsisiųsti filmo kopiją, o taip pat ir su juo susijusią reklaminę ir edukacinę medžiagą. Prie platformos gali jungtis Lietuvos teritorijoje veikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys. Filmų katalogas ir daugiau informacijos: https://nkdoku.lt/.

Fiilmo kadras: Vis arčiau, rež. Bing Liu.