„Drugelio širdis“ – didžiuosiuose vaikų filmų festivaliuose Nyderlanduose, Belgijoje ir Vokietijoje

Šią savaitę Inesos Kurklietytės filmas „Drugelio širdis“ bus parodytas Amsterdame, Miunsteryje ir Pietų Vokietijoje, o lapkričio pradžioje – Belgijoje. Filmas „skraido“ po festivalius ir įkvepiančią žinutę – kad draugystė augina sparnus – siunčia jaunąjai Europos publikai. Lietuvos kino teatrus filmas išvys 2022-aisiais.

 

Šiandien „Drugelio širdies“ premjera įvyks didžiausiame žiūrovų skaičiumi ir labiausiai kino industrijos žmonių vertinamame festivalyje „Cinekid“ Amsterdame. I.Kurklietytės filmas bus parodytas dviejuose seansuose, skirtuose vaikams ir jaunuoliams. „Cinekid“ festivalis rengiamas jau daugiau nei 30 metų, kasmet vaikams ir jaunuoliams skirtus filmus žiūri virš 60 tūkst. žiūrovų 37-iuose kino teatruose visuose Nyderlanduose.

 

 „Drugelio širdis“ bus parodytas ir festivaliuose Šiaurės ir Pietų Vokietijoje: 39-ajame Miunsterio vaikų filmų festivalyje bei vaikų ir jaunimo filmų festivalyje Švabijos Gmiundo mieste.

 

Lapkričio pabaigoje lietuviškas vaikiškas filmas turės premjerą ir Belgijoje, Briuselyje vykstančiame 15-ame vaikų ir jaunimo festivalyje “Filem’ON”.

 

Juostos „Drugelio širdis“ pagrindinis herojus – Juozapas (vaidina Elijas Malinauskas), kuris yra ypatingas. Dėl jo pomėgių ir kiek kitokios išvaizdos, jo santykiai su vietiniais vaikais nėra labai geri, o ypač Juozapo nemėgsta „kiečiausias“ iš vaikų – Benas (vaidina Mindaugas Balabonas). Kai į miestelį atsikrausto guvi ir drąsi mergaitė Rugilė (vaidina Vilnė Konstancija Abukevičiūtė), Juozapas su ja susidraugauja, kartu patiria daug nuotykių ir vienas kitam užaugina sparnus. Labai svarbi „Drugelio širdyje“ yra ir gamta: pievos, upelio pakrantė, apleistas dvaras – tai vaikų žaidimų aikštelės, kuriose galioja savos taisyklės. Vabalų pasaulis, į kurį taip įnikęs gamtininku norintis tapti herojus Juozapas, atkartoja ir žmonių gyvenimą – visi skirtingi, bet visi ieško sau vietos po saule.

 

Filme taip pat vaidina aktoriai Eglė Jackaitė, Lukas Petrauskas, Gabrielia Kuodytė, Toma Vaškevičiūtė, Marius Repšys, Gabija Jaraminaitė, Julius Žalakevičius, Sonata Visockaitė, Violeta Mičiulienė bei kiti. Juostą nufilmavo operatorius Viktoras Radzevičius. Scenarijaus autorės – Modesta Jurgaityte bei Inesa Kurklietytė.

 

Filmą kūrė prodiuserinė kompanija „Fralita Films“, filmo platinimu Lietuvoje rūpinasi kompanija „Acme Film“. Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras, Kūrybiškos Europos Media programa ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

 

M. Repšys ir užgimstanti jaunoji kino žvaigždė Ž. E. Jakštaitė meilės dramoje „Bėgikė“ lapkritį pasirodys Lietuvos žiūrovams

Tarptautinius kino festivalius apkeliavęs naujausias Andriaus Blaževičiaus filmas „Bėgikė“ lapkričio 10 d. prisistatys Lietuvos žiūrovams. Jį pirmą kartą pamatyti bus galima Šiaurės šalių kino forume „Scanorama“, o nuo lapkričio 19 d. „Bėgikė“ keliaus po šalies kino teatrus. Įtemptoje trilerį primenančioje meilės istorijoje pagrindinį vaidmenį atlieka Žygimantė Elena Jakštaitė, už šį darbą jau pelniusi prestižinį „Shooting Stars 2021“ apdovanojimą, o jos pradingusį vaikiną vaidina aktorius Marius Repšys.

 

Pagrindinė filmo herojė Marija nubunda namie su prakirsta lūpa, jos ranka nutirpusi. Kažkur dingęs ir jos vaikinas Vytas, jo „Facebook“ profilyje – jokių naujų įrašų. Tai jau nebe pirmas kartas, kai Marija atsiduria šioje situacijoje ir tai vėl gali blogai pasibaigti, tad ji privalo kuo greičiau surasti Vytą. Ji pasileidžia bėgti ir prasideda parą – nuo ryto iki ryto – trunkanti žadą atimanti Marijos laisvės ir pasiaukojimo drama. Apsišarvavusi meile ir kantrybe, ji blaškosi po miestą, sekdama pabiromis užuominomis apie tai, kur yra Vytas. O aplink verda gyvenimas – pro šalį grėsmingai žygiuoja kariuomenė, troleibusuose ir vakarėliuose vyksta savi reikalai, o mama klausinėja „ką šiandien valgei?“.

 

„Tai yra pirmas A. Blaževičiaus filmas, kur aš atlieku ne pagrindinį vaidmenį“, – juokauja M. Repšys, su režisieriumi dirbantis nuo studijų laikų ir sukūręs įsimintiną bei „Sidabrine gerve“ įvertintą vaidmenį ankstesniame A. Blaževičiaus filme „Šventasis“. „O jei rimtai, Žygimantei linkiu didžiausios sėkmės – ne vien „Shooting Stars“, bet ir dar didesnių apdovanojimų. Ji to verta, nes yra labai jautri, imli ir talentinga.“

 

Pagrindinę heroję Mariją vaidinusi aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė neslepia, kad tai buvo sudėtingas vaidmuo – įtemptas filmo veiksmas ir didžiulis dėmesys jos personažui pareikalavo daug pasiruošimo. „Tai buvo iššūkis – ir fiziškai, ir emociškai. Dabar pati žiūrėdama filmą stebiuosi, kaip tai padariau – buvo ir sudėtinga, ir smagu vienu metu. Nuo pat tos dienos, kai patvirtino mano vaidmenį, ėmiau ruoštis ne tik emociškai, bet ir fiziškai – gyvenime nesu bėgikė, tad teko daug treniruotis“, – pasakoja Ž. E. Jakštaitė.

 

Šių metų pradžioje už vaidmenį „Bėgikėje“ Žygimantė Elena Jakštaitė pateko tarp 10–ies daugiausiai žadančių Europos kino aktorių, renkamų tarptautinio tinklo „European Film Promotion“. Šios programos metu buvo pastebėti ir tokie žinomi aktoriai kaip Danielis Craigas, Rachel Weisz, Carey Mulligan. Dingusį pagrindinės herojės vaikiną Vytą vaidinantis Marius Repšys yra „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Sidabrinės gervės“ laureatas, už vaidmenį pirmajame A. Blaževičiaus filme „Šventasis“ Lietuvių kino akademijos įvertintas kaip geriausias metų aktorius.

 

Filme „Bėgikė“ taip pat vaidina Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Laima Akstinaitė, Vytautas Kaniušonis („Lošėjas“), Valentinas Krulikovskis („Šventasis“), Viktorija Kuodytė („Miegančių drugelių tvirtovė“), ir kt. Filmo scenarijaus autoriai: Andrius Blaževičius, Marija Kavtaradzė ir Teklė Kavtaradzė, prodiuserė: Marija Razgutė („M–Films“), koprodiuseriai iš Čekijos: Vratislav Šlajer ir Jakub Košťál („Bionaut“). Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

 

Lietuviškų filmų premjeros „Scanoramoje“: stiprūs asmeniniai pasirinkimai

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatys turtingą vaidybinio ir dokumentinio kino perspektyvą atveriančią lietuviškąją programą, vienijamą stiprių asmeninių pasirinkimų temos. Joje išsirikiavo lietuvių kine įsitvirtinusių režisierių naujausi darbai ir menine įtaiga stebinantys ilgametražiai debiutai.

 

„Scanorama“ visada kviečia sekti ne tik Europos, bet ir Lietuvos kino naujienas, pastarąsias pristatydama kaip neatsiejamą europietiškojo konteksto dalį. Šių metų premjeros liudija, kad lietuvių režisierius dominančios bendražmogiškos temos ištrūksta iš šalies ribų, skirtingomis intonacijomis suskambėdamos visame pasaulyje“, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

 

Kino iliuzijonas

 

Naujausia Algimanto Puipos juosta „Sinefilija“ (2021), kurią režisierius pristatys Varšuvos ir Talino kino festivaliuose – tai devynios tarpusavyje susijusios istorijos, kuriose persipina veikėjų likimai. Rolandui išsinuomojus kambarį, jį aplanko vaikinas ir pasiūlo penkis tūkstančius eurų už paslaugą – jo savižudybės nufilmavimą. Izabelė balansuoja tarp tikrovės ir vaizduotės pasaulio. Filmo veikėjai pakliūva į situacijas, primenančias Franzo Kafkos „Proceso“ arba Romano Polanskio „Nuomininko“ siužetus. Pamažu aiškėja, kad toks įspūdis neatsitiktinis, nes visa tai tik kino sukurta iliuzija, o  Rolandas ir Izabelė – aktoriai, kurių likimus valdo režisierius.

 

Bėgte paskui meilę

 

Andriaus Blaževičiaus „Bėgikė“, pristatyta Karlovi Varų kino festivalio konkursinėje programoje „Vakarų Rytai“ – įtempta ir dinamiška drama, kurios pagrindinė veikėja, 27 metų Marija, karštligiškai ieško savo dingusio vaikino. Apsišarvavusi kantrybe ir meilės troškimu, ji blaškosi po miestą, sekdama pabirusiais jo pėdsakais. Išskirtine aktorine energija ir intensyvumu pulsuojantis filmas pasakoja apie tikslo ir absoliučios laisvės siekį. Pagrindinio vaidmens atlikėja Žygimantė Elena Jakštaitė atsidūrė tarp ryškiausių Europos kino debiutantų ir pateko į Berlyno kino festivalyje pristatomą programą „European Shooting Stars“. Programos žiuri atkreipė dėmesį, kad atlikdama savo pirmąjį pagrindinį vaidmenį kine, aktorė pasirodė tarsi gamtos jėga, pilna aistros ir nenugludintos energijos – ji tarsi prasiveržė už ekrano ribų. Pasitikėdama savimi, ji aiškiai, drąsiai ir neatidėliodama pastatė ant kortos viską, ką turi, ir sukūrė įsimintiną vaidmenį.

 

Sugrįžti namo

 

Dokumentinio kino režisierės Ramunės Rakauskaitės juosta „Sugrįžę iš Niujorko“ (2021) pasakoja apie du menininkus, artimus draugus, kurių gyvenimą lemtingai pakeitė emigracija. Po daugybės metų, praleistų triukšmingame ir svaiginančiame Niujorke ir Jono Meko kompanijoje, jie savo noru grįžo į Lietuvą. Fotomenininkas Arūnas Kulikauskas įsikūrė vienkiemyje Ukmergės rajone, tapytojas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis – gimtajame Kaune. Nepasant to, prisiminimai apie audringą gyvenimą amerikietiškos bohemos apsuptyje nepalieka jų ramybėje.

 

Asmeninės odisėjos

 

Debiutuojančios režisierės Albinos Griniūtės dienų tėkmę fiksuoja kelionės aplink pasaulį ir akimirkos, sustabdytos žvelgiant pro fotoobjektyvą. Jos pirmoji ilgametražė dokumentinė impresija „Šaukiniai iš tolimo uosto“ (2021) pakvies į asmeninę odisėją po Atlanto vandenyną. Kiekvieną vasarą šimtai burlaivių trumpam užsuka į pačiame jo viduryje įsikūrusią ramią prieplauką. Šioji ramybė apgaulinga, nes įžengęs gilyn patenki į dinamišką mažų dramų sūkurį. Pasibaigus pavasario audroms ir dar neprasidėjus uraganų sezonui, nedidelė prieplauka trumpam virsta miniatiūriniu pasaulio modeliu. 

 

Švelnios kovos

 

Tęsdama tradicija tapusį pagarbos ir palaikymo gestą lietuvių kinui, šiais metais „Scanorama“ užsivers Marijos Stonytės dokumentine juosta „Švelnūs kariai“ (2020). Režisierė pažįstama festivalio lankytojams savo trumpametražiais filmais ir du kartus tapo trumpametražių filmų konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureate. Guangdžou ir Triesto kino festivaliuose pristatyto ilgametražio debiutinio filmo pagrindinėmis veikėjomis ji pasirinko tris jaunas merginas – 2015 m. kovą LR Seimui atnaujinus 9 mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, jos nusprendžia tapti Lietuvos kariuomenės savanorėmis. Jaunoms moterims teks 9 mėnesius treniruotis ir gyventi izoliuotoje karo bazėje su keliais šimtais vyrų. Ar tikrovė atitiks jų romantiškus lūkesčius? Filme ieškoma atsakymo į klausimą, kokius iššūkius turi atlaikyti jauna moteris, kad taptų kariu ne tik kariuomenėje, bet ir savo gyvenime.

 

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 4–14 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. 

 

TARPTAUTINĖS ANIMACIJOS DIENOS PROGA – PAŽINTIS SU LIETUVIŠKA ANIMACIJA

Spalio 28 d. – oficiali Tarptautinė animacijos diena, minima visame pasaulyje. Kiekvienais metais šia proga rengiamos filmų peržiūros, animacijos dirbtuvės, parodos ir kiti animacijos meną pristatantys bei populiarinantys renginiai. Ne išimtis ir Lietuva.

 

Šiais metais spalio 27 dieną Lietuvos animacijos asociacija kviečia švęsti animacijos dieną ir siūlo renginius, kuriuose turėsite galimybę iš arčiau susipažinti su Lietuvos animacijos industrija, kuriamais projektais bei pabendrauti su jų kūrėjais.

 

Visą dieną vyksiantį renginį sudarys dvi dalys. Pirmoje dalyje dalyvių lauks tarptautinių Lietuvos animacijos festivalių „Tindirindis“ ir „Blon“ prisistatymai, pažintis su šiuo metu kuriamais animaciniais filmais bei pokalbis su animacijos kūrėjais apie skirtingas animacijos technikas ir kūrybos procese kylančius iššūkius.

 

Taip pat renginio organizatoriai pakvies ir į susitikimą su vaikų psichologe Milda Karklyte-Palevičiene, kurio metu bus diskutuojama apie animacijos įtaką vaikams. Ši diskusija yra itin rekomenduojama tėvams bei pedagogams, norintiems sužinoti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį parenkant turinį vaikams.

 

Antroje renginio dalyje organizatoriai pakvies į per pastarąjį penkmetį sukurtų ir tarptautiniuose kino festivaliuose įvertintų trumpametražių animacinių filmų suaugusiems peržiūrą. Programoje: „Sniego pastogė“ (rež. Robertas Nevecka), „Po mirties prieš pragarą“ (rež. Tomas Ramanauskas), „Paskutinė stotelė – mėnulis“ (rež. Birutė Sodeikaitė), „Šukavimas“ (rež. Eglė Davidavičė), „Žonglierius“ (Skirmanta Jakaitė), „Pono nakties laisvadienis“ (rež. Ignas Meilūnas), „Šaknys“  (rež. Jonas Juškaitis) ir „Močiutės blynai“ (rež. Vykintas Labanauskas ir Dominyka Adomaitytė). Šią programą animacijos mėgėjai galės išvysti ir kituose Lietuvos kino teatruose.

 

 

Renginys vyks spalio 27 d. kino teatre „Skalvija“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius)

Renginio pradžia: 10:00 val.

 

Daugiau apie renginį: https://www.facebook.com/events/431435398600338/?ref=newsfeed

 

Renginį organizuoja Lietuvos animacijos asociacija

Lietuviškos animacijos sklaidos projektą finansuoja Lietuvos kino centras.