PASKELBTI GERIAUSI VILNIAUS TARPTAUTINIO TRUMPŲJŲ FILMŲ FESTIVALIO FILMAI

Sekmadienio vakarą Vilniaus trumpųjų filmų festivalio virtualioje apdovanojimų ceremonijoje tarptautinė žiuri paskelbė trumpuosius filmus – nugalėtojus. Tarptautinėje ir nacionalinėje programose šiemet varžėsi 44 filmai iš viso pasaulio ir Lietuvos. Paskelbus geriausiuosius, festivalis toliau tęsiasi iki sausio 19 d., o jį papildo speciali nugalėtojų programa, namų kino platformose besisuksianti dar ilgiau – iki sausio 24–osios.

 

Geriausiu 14–ojo festivalio vaidybiniu trumpuoju filmu žiuri paskelbė režisierės Marianos Saffon kūrinį „Tarp tavęs ir Milagros“ (rodomas festivalio programoje „Galva į sieną“). „Filmas jautriai ir įtaigiai užfiksuoja puikiai vaidinančią jauną pagrindinę veikėją jos paauglystės viršūnėje. Visą šio pasakojimo svorį sudaro vien jos vidinis pasaulis ir reakcijos į nedideles asmenines neteisybes, prieštaraujančias ją supančiai ekonominei nelygybei ir sudėtingai realybei – tai puikiai perteikia artėjančio brendimo trivialumą ir intensyvumą vienu metu. Už šią įžvalgią, įtikinančią ir nuostabią istoriją scenarijaus autoriai ir režisierė nusipelno pagyrų“, – virtualios apdovanojimų ceremonijos metu sakė žiuri nariai.

 

Geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą pelnė režisierių Carlos Simón ir Domingos Sotomayor filmas „Korespondencija“ (programa „Artumo beieškant“). „Gražūs ir poetiški dviejų kino kūrėjų apmąstymai apie kiną, šeimą, paveldėjimą ir motinystę vyksta politinės suirutės fone. Šis kantrus ir intymus dviejų menininkių dialogas mums leidžia išvysti, kaip jos formuoja viena kitos kūrybą. Prasmingas ir nesenstantis pokalbis“, – susižavėjimo neslėpė 14–ojo Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio žiuri.

 

Režisieriaus Adrieno Mérigeau trumpasis filmas „Genius Loci“ (rodomas programoje „Galva į sieną“) buvo pripažintas geriausiu festivalio animaciniu filmu. „Savo užburiančia animacija režisierius erdvės sampratą valdo su tokiu meistriškumu, kokį retai galima išvysti. Tvirtai ausdamas pasakojimo ir vaizdų sluoksnius, jis mus veda į gluminančią, bet nepaprastai įtraukiančią kelionę į sudėtingą veikėjos pasąmonę ir paverčia mus jos išlaisvinančios transformacijos liudininkais“, – skelbdami nugalėtoją sakė žiuri nariai.

 

Geriausiu lietuvišku trumpametražiu filmu šiemet tapo Lauryno Bareišos „Atkūrimas“ (galima pamatyti pirmojoje nacionalinėje festivalio programoje). „Meistriškas ir įtraukiantis pasakojimas, komentuojantis vyriškumą ir lyčių vaidmenis, su makro ir mikro agresijomis ir juodąja komedija, pasirodančia netikėtame filmo naratyvo posūkyje. Pažįstamos, bet subtilios išraiškos, taupūs, bet daug atskleidžiantys dialogai įrodo, kad jaunas režisierius yra įvaldęs žanrą ir filme vaidinančius aktorius“, – sakė tarptautinės žiuri nariai.

 

Specialiojo žiuri paminėjimo šiemet nusipelnė net du – lietuvių ir rusų kūrėjų – filmai. Alexo Evstigneevo filmas „Auksinės sagos“ (programoje „Ne fake news“) komisijos pagyrų nusipelnė už drąsą ir jautrumą: „Šis filmas jautriai kviečia įsivaizduoti jo jaunų veikėjų pasaulį. Čia be baimės rodoma, kokį destruktyvų poveikį Rusijos valdžia daro savo jaunimui ir jų emocijoms.“

 

Specialųjį žiuri paminėjimą taip pat gavo Vytauto Katkaus „Kolektyviniai sodai“ (rodoma antrojoje nacionalinėje programoje): „Tingią vasaros dieną vykstanti istorija apie karstelėjusius tėvo ir sūnaus santykius pasakoja apie autoritetus, krizę ir lūkesčius, kurie niekuomet nebus išpildyti“, – per apdovanojimų ceremoniją sakė  žiuri nariai.

 

Šiemetinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio konkursinių programų filmus stebėjo ir vertino tarptautinė žiuri: Glazgo trumpametražių filmų festivalio vadovė Sanne Jehoul, animacijos prodiuserė iš Lenkijos Zofia Jaroszuk ir Europos kino akademijos apdovanojimui nominuotas lietuvių kino režisierius ir scenaristas Jurgis Matulevičius.

 

14–asis Vilniaus tarptautinio trumpųjų festivalis vyksta iki sausio 19 d., o nuo sekmadienio jį papildo speciali festivalio nugalėtojų programa, sudaryta iš 4 nugalėjusių filmų. Festivalio programas galima žiūrėti „ŽMONĖS Cinema“, „Telia“ ir „Skalvijos“ namų kino platformose, o programą „Europos istorijos“ – LRT mediatekoje. Informaciją apie programas ir filmus galima rasti adresu www.filmshorts.lt.

 

Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį

 

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodoma beveik pusšimtis stipriausių pastaraisiais metais sukurtų darbų. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

KVIETIMAS TEIKTI AUDIOVIZUALINIŲ KŪRINIŲ REGISTRACIJAS

Atsižvelgiant į susidariusią situaciją dėl COVID–19, AVAKA siekia kuo operatyviau paskirstyti ir išmokėti atlyginimą, surinktą per 2020 m. už kūrinių retransliavimą kabelinių operatorių tinklais bei audiovizualinių kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais, dėl to ankstinamas Audiovizualinių kūrinių registracijų terminas.

 

AUDIOVIZUALINIAI KŪRINIAI GALI BŪTI UŽREGISTRUOTI 2 BŪDAIS:

1.Pateikiant AVAKA AV kūrinio registravimo kortelę. 
2. Pateikiant Elektroninės AVAKA duomenų bazės naudojimosi sutartį, kurią užpildžius ir pateikus AVAKA`i bus suteikti prisijungimo duomenys REGISTRUOTI AV KŪRINIUS INTERNETU.

 

AVAKA SAVITARNOS SUTARTIS: https://bit.ly/35KBprA 
REGISTRACIJOS KORTELĖ: https://bit.ly/3qnHGRW

 

TERMINAI:

Registracijas kviečiama teikti iki 2021 vasario 26 d.
Paskirstymas bus atliktas iki 2021m. liepos 31 d. 

 

KILUS KLAUSIMŲ KREIPTIS:

Telefonu: (+370) 687 69 230
El. paštu:
1) Klausimai dėl registracijos: inga@avaka.lt.
2) Klausimai dėl autorių teisių, sutarčių ir kt: info@avaka.lt.

KETVIRTADIENĮ PRASIDEDA VILNIAUS TARPTAUTINIS TRUMPŲJŲ FILMŲ FESTIVALIS

Šį ketvirtadienį didžiausiose šalies namų kino platformose prasideda trumpai, bet efektingai nugriaudėsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. Sausio 14–19 dienomis šis virtualus renginys jau 14–ajį kartą žiūrovus kvies pasinerti į įtraukiantį trumpojo metro pasaulį. Organizatoriai žada, kad jame filmų sau atras įvairiausio amžiaus ir pomėgių žiūrovai, ir kviečia nedelsti renkantis, nes dienos – tik 6, o filmų – 73.

 

Persikėlus į virtualybę, vienas didžiausių Baltijos šalyse trumpųjų filmų festivalių pirmą kartą bus pasiekiamas visų Lietuvos miestų ir miestelių žiūrovams. Kino renginių maratoną pradėsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis be tradicinių tarptautinių ir lietuviškų konkursinių filmų pasiūlys ir intriguojančias specialiąsias programas. 14–oje įkvepiančių, sukrečiančių, edukuojančių ir tiesiog gerų trumpųjų filmų programų sau atras ir lengvos erotikos, ir eksperimentinio kino ar retrospektyvų mėgėjai, ir mažiausi festivalio žiūrovai.

 

Dėl geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulo varžysis 11 kūrėjų darbų – jie suskirstyti į dvi nacionalines konkursines programas. Geriausiųjų vardo sieks ir darbai iš viso pasaulio – tarptautinės konkursinės programos filmai suskirstyti pagal vienijančias temas. Programa „Padažnėjęs pulsas“ žiūrovą laikys nuolatinėje įtampoje, „Artumo beieškant“ filmai pasakos apie artimo santykio paieškas, „Aš ir kitas aš“ herojai klausinės „kas aš esu?“, programos „Mano puikioji egzistencija“ veikėjai ieškos gyvenimo prasmės, o „Galva į sieną“ atspindės pastangas išlaikyti tapatybę. Filmai palies ir baugias aktualijas – programa „Ne fake news“ pasakos ir apie pandemiją, ir apie V. Putino kadetų mokyklos kasdienybę.

 

Retrospektyvų gerbėjus džiugins režisierės ir aktorės Janinos Lapinskaitės trumpieji filmai programoje „Janina Lapinskaitė. Moterys pasakoja“. Specialiai festivaliui sudarytoje programoje pristatomi trys dokumentiniai filmai, kurių centre – išskirtines gyvenimo istorijas pasakojančios moterys. Pirmą kartą festivalio istorijoje bus pristatyta ir specialioji lengvos erotikos programa suaugusiems „Kūniški žaidimai“, kurioje septyni trumpametražiai filmai pasakos apie intymumo ir seksualumo įvairovę bei kvies pamiršti išankstinius nusistatymus.

 

Svarbią vietą festivalyje užims animacija, kuriai paskirtos net dvi programos – mažiausiems žiūrovams skirta filmukų programa „Animaciniai nuotykiai“ ir suaugusiems atrinkti dar kiek neįprasto animacinės dokumentikos žanro trumpieji filmai programoje „AnimaDOK: (ne)tikros istorijos“. Pastarųjų filmų žanras gali skambėti paradoksaliai – tikrą gyvenimą siekianti fiksuoti dokumentika derinama su dirbtinius objektus kuriančia animacija. Tačiau programos filmai atskleis, kaip neribotos animacijos galimybės leidžia pasitelkti metaforas ir suteikia kūrėjams meninę laisvę.

 

Išskirtinai LRT mediatekoje pasirodysiančioje specialioje programoje „Europos istorijos“ žiūrovai išvys kylančių žemyno talentų ir patyrusių prodiuserių filmus, kurie jau buvo pristatyti prestižiniuose Kanų, Berlyno, Venecijos ir kituose tarptautiniuose kino festivaliuose. Sausio 16–ąją pačius ištvermingiausius kino mylėtojus džiugins jau tradicija tapusi „Kino naktis“, kurioje – net 5 valandos gero trumpo kino „Žmonės Cinema“ platformoje.

 

Visus filmus bus galima išvysti „ŽMONĖS Cinema“, „Telia“ ir „Skalvijos“ namų kino platformose, o programą „Europos istorijos“ – LRT mediatekoje. Informaciją apie programas ir filmus galima rasti adresu www.filmshorts.lt. Festivalio socialiniuose tinkluose žiūrovų taip pat lauks susitikimai ir pokalbiai su kūrėjais.

 

 

Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį

 

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodoma beveik pusšimtis stipriausių pastaraisiais metais sukurtų darbų. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

     

Nuotrauka: programa „AnimaDOK: (ne)tikros istorijos“