Skelbiama lietuviškų trumpametražių filmų atranka į virtualų „Lithuanian Shorts 2020-2021“ katalogą

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kviečia teikti filmus atrankai į kasmetinį naujausių lietuviškų trumpametražių filmų katalogą „Lithuanian Shorts 2020-2021. Atsižvelgiant į tarptautinių kino festivalių organizavimo pokyčius bei kelionių apribojimus, susidariusius dėl COVID-19 pandemijos, kitų metų pradžioje pasirodysiantis katalogas pirmą kartą bus parengtas tik virtualiu formatu.

 

Nuo 2012 metų leidžiamas „Lithuanian Shorts“ katalogas yra vienas pagrindinių leidinių Lietuvoje, pristatantis lietuvių kino kūrėjus ir populiarinantis jų naujausius trumpametražius filmus. Kasmet šis katalogas platinamas užsienio kino festivaliuose ir mugėse besilankantiems kino industrijos atstovams. „Lithuanian Shorts“ katalogas pristatomas tarptautiniuose kino renginiuose, tokiuose kaip Klermono-Ferano tarptautinis trumpametražių filmų festivalis ir mugė (Prancūzija), Berlyno kino festivalis ir mugė (Vokietija), Kanų kino festivalis ir trumpametražių filmų mugė „Short Film Corner“ (Prancūzija), Turino trumpametražių filmų mugė (Italija) ir kiti.

 

Atrinkti filmai bus pateikiami virtualiame kataloge www.lithuanianshorts.com svetainėje, kuris bus prieinamas visus metus filmų pardavimų agentams, platintojams, prodiuseriams, festivalių, televizijų ir VoD platformų programų sudarytojams. Išskirtinai tik kino industrijos profesionalams, besidomintiems lietuvišku kinu, bus sudaryta galimybė pamatyti naujausius filmus slaptažodžiu apsaugotoje Vimeo vaizdo platformos paskyroje (peržiūros šioje platformoje nėra laikomos viešomis, todėl neturi įtakos filmo premjeros statusui). Vėliau informacija apie filmus bus perkeliama į www.lithuanianshorts.com esantį filmų archyvą. 

 

 

 

Atrankos į virtualų „Lithuanian Shorts 2020 – 2021katalogą taisyklės:

– Atrankoje gali dalyvauti profesionalūs lietuviški ir bendros gamybos su kitomis šalimis kino filmai, kurių trukmė – iki 35 min.

– Galima teikti įvairių žanrų filmus.

– Pirmasis viešas rodymas buvo ne anksčiau kaip 2020 m. sausio 1 d.

– Galima teikti ir tuos filmus, kurių premjera numatoma 2021 m.

 

Registracijos procesas: užpildyti registracijos anketą, kurioje reikės nurodyti pagrindinę filmo informaciją lietuvių ir anglų kalbomis bei įkelti aukštos kokybės filmo kadrus.

 

Registruoti filmus atrankai galima iki gruodžio 4 d. imtinai. Filmų registracija – nemokama.

 

Apie atrankos rezultatus bus informuojama el. paštu gruodžio pabaigoje. Atrinkti filmai turės būti pateikiami skaitmeniniu formatu (su angliškais subtitrais). Jei filmas registracijos etape dar nebus užbaigtas, filmo failą reikės pateikti vėliau.

 

Kilus klausimų, kreiptis el.paštu office@filmshorts.lt.

Katalogo parengimą finansuoja Lietuvos kino centras.

 

 

Vilniuje įteikti nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“: triumfavo „Nova Lituania“

Sekmadienio vakarą TV3 parodė solidžius nacionalinio kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“, kurie džiugino lietuvių kino kūrėjus ir žiūrovus po metų pertraukos. Pandemijos sąlygomis vykusių apdovanojimų organizatoriai – asociacija AVAKA pasirinko sprendimus, kurie leido net ir tokioje situacijoje pajusti šventinę nuotaiką ir pasididžiavimą šių dienų kūrėjais.

 

Ceremonijai vadovavo ir laimėtojus skelbė kelių kartų televizijos ir kino veidai: Justinas Jankevičius, Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, Gabija Jaraminaitė, Viktorija Streiča, Vytautas Rumšas, Nelė Savičenko ir Vladas Bagdonas. Jie – ankstesnių metų „Sidabrinės gervės“ renginių vedėjai.

 

Iš pradžių planuota surengti dideles iškilmes sostinės „Siemens“ arenoje, tačiau dėl įvestų ribojimų ir būtino saugumo užtikrinimo, šventės koncepcija buvo pakeista, o ceremonija surengta mistifikuotame kino teatre, kurio salėje tebuvo vienui vienas žiūrovas. Jį – tipinį, viską priimantį ir komentuojantį per savo pasaulio matymą, įkūnijo humoristas Mantas Bartuševičius.

 

Talentingas artistas „įvežė“ žiūrovus į apdovanojimus limuzinu, tik pats buvo įsitaisęs ne ištaigingame salone, o vairuotojo vietoje – tokie dabar laikai. Kino kūrėjai turėjo progų šyptelėti, klausydamiesi humoristo monologo apie tai, kad filmus reikėtų kurti su dviem režisieriais, tarkime, Šarūnu Bartu ir Tadu Vidmantu arba Emiliu Vėlyviu – nes norisi ir apdovanojimą gauti, ir pinigų uždirbti.

 

Tačiau po „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų tapo aišku, kad industrijos profesionalų vertinimu šių metų režisierius nr. 1 – Karolis Kaupinis. Jo debiutinis ilgametražis vaidybinis filmas „Nova Lituania“, pasakojantis apie utopinį, bet išmaniai sudėliotą planą sukurti atsarginę Lietuvą, šiais metais pelnė teisę pretenduoti į geriausio tarptautinio filmo nominaciją „Oskaro“ apdovanojimuose. „Sidabrinės gervės“ tapo puikiu pakilimo taku: „Nova Lituania“ triumfavo net šešiose kategorijose, tarp jų – geriausio 2020 metų filmo, scenarijaus autoriaus ir režisieriaus nominacijose.

 

Dėkodamas už geriausio filmo apdovanojimą, K. Kaupinis pabrėžė, kad lietuvių kalboje nėra atskirties tarp dviejų žodžio „istorija“ reikšmių – mokslo (angl. „history“) ir pasakojimo (angl. „story“). „Galima sakyti, kad mūsų istorija ir susideda iš asmeninių istorijų. Bet žmogaus atmintis yra subjektyvi, tą patį laiką atsimename skirtingai, o istorija tarsi bando apibendrinti. Tas bandymas įsijausti, man atrodo, ir yra bendras visiems šioje kategorijoje nominuotiems filmams. Ir aš džiaugiuosi, kad laimėjo „Nova Lituania“, bet viliuosi, kad jos herojų pasirinkimai taip ir liks tik filmas“, – sakė K. Kaupinis.

 

Bendrystė – tai svarbiausia pamoka, kurios režisierius išmoko per pastaruosius kelerius metus. K. Kaupinis pasakojo, kad bet kuris pradedantis scenaristas būtinai prieina momentą, kai turi pasidalinti savo kūriniu su kitais, kurie galėtų perskaityti ir įvertinti iš šalies, įdėti savo talento ir širdies.

 

„Vienas daugiausiai jį skaičiusių žmonių – prodiuserė Marija Razgutė. Bet gausybė kitų per tą laiką, kol aš jį rašiau, pasakė po sakinį, po žodį, reikšmingai patylėjo, kartais suraukta kakta klausė, ką aš bandau paaiškinti, – kalbėjo K. Kaupinis. – Režisiuoji ne todėl, kad kažką pasakytum, o išsisakytum, išsikalbėtum. Todėl, kad galvoji, gal kažkas supras, kaip tu jautiesi. Kažkuriuo metu filmas pats pradeda režisuotis, aktoriai pradeda siūlyti pabaigą, apšvietėjas – kaip išspręsti dramaturginę duobę… Noriu padėkoti visiems žmonėms, kurie tą filmą pradėjo laikyti savu, ir kas suprato, ką aš bandau pasakyti. Tas man įrodo, kad nesu vienas, kuris taip jaučiasi.“

Antraplaniai aktorės ir aktoriaus vaidmenys filme „Nova Lituania“ atskraidino „gerves“ Rasai Samuolytei ir Vaidotui Martinaičiui.

 

„Aš labai gerai jaučiuosi, laikydama rankose šitą gražų paukštį, ir džiaugiuosi visa filmo „Nova Lituania“ sėkme. Man labai pasiekė, kad atsidūriau šalia tokių talentingų ir kūrybingų žmonių, kurie dirba atiduodami save, ir galiu pasakyti: aš tikrai laiminga“, – teigė R. Samuolytė, praėjus kelioms minutėms po apdovanojimo.

 

„Man atrodo, kai kuri vaidmenį, tai yra tiesiog kelionė, kelionė su tikėjimu. Tai yra tikinčiojo kelionė. Ir jeigu žmogus tiki ir leidžiasi į kelionę, jis vienokiu ar kitokiu būdu pasieks tikslą. Ką kelionė atneš – mes nežinome, bet tikime, kad įveiksime. Turbūt mes įveikėme kelionę“, – kalbėjo V. Martinaitis, scenoje padėkojęs, kad buvo įrašytas į „ornitologų būrelį“.

 

„Sidabrinė gervė“ už geriausią kino dailininko darbą buvo skirta a.a. Audriui Damuliui. Šį apdovanojimą atsiėmė režisierius K. Kaupinis.

 

Į Karolio glėbį pulku atskridusios gervės buvo ne vienintelė likimo dovana – jam buvo dedikuota ir Igorio Kofo bei Jazzu daina „Karolis“, ant scenos išpildyta pačia jautriausia ir subtiliausia forma.

 

Apdovanojimų salėje svarbiu akcentu tapęs kilnojamasis ekranas leido patirti emocijas abipus širmos, pagyventi kaip kine, pajusti ypač artimą ryšį su artistais, jungti skirtingais laikais nufilmuotus epizodus su šia diena.

 

Efektingoje scenoje koncertavo Lina Rastokaitė, Inga Jankauskaitė, Jurijus, Giedrė, „The Roop“. „Baltojo Kiro“ vokalistas Tautvydas Paulius Augustinas sugrąžino į „Velnio nuotaką“ ir leido išgirsti kultinio Pinčiuko gundymus kitokiu – savos dainos „Lūpytės“ tekstu. Vido Bareikio kūrinys „Aš nepamesiu savo dainos“ prasmingai susipynė su filmo „Išgyventi vasarą“ epizodu, kuriame herojus Paulius iš širdies atlieka „Hiperbolės“ kūrinio „Aš dar dainuosiu“ ištrauką.

Minėtasis filmas „Išgyventi vasarą“ (režisierė Marija Kavtaradzė) įveikė konkurentus žiūroviškiausio filmo – „Vox Populi“ kategorijoje. Jame vieną pagrindinių vaidmenų sukūrusi aktorė Indrė Patkauskaitė buvo apdovanota „gerve“ už geriausią aktorės vaidmenį. „Tai buvo viena įsimintiniausių mano kelionių iš Vilniaus į Palangą, – dėkodama kolegoms šypsojosi ji. – Mano nuomone, tai labai geras filmas. Būtinai pasižiūrėkite. Ten keliami klausimai – jautrūs, dideli ir gilūs. Atrodo, kad keliais žodžiais supaprastinčiau esmę, bet tikiu, kad kiekvienas suras savo klausimus ir atsakymus.“

 

„Aš manau, kad bet koks įvertinimas yra paskatinimas, o didžiausias paskatinimas – kai žmonėms įdomu, ką tu darai. Kai žmonės eina ir žiūri. Bet apdovanojimai irgi yra labai smagu. Turiu idėjų ateičiai, yra planų. Labai gerai, kai rankose – tiek apdovanojimų. Labai smagu, kad buvo proga ir komandai pasidžiaugti, pasidalinti, nors ir negalime atšvęsti šiuo laiku“, – kalbėjo režisierė M. Kavtaradzė.

 

Šių metų ceremonijos naujiena – „Žalioji gervė“. Specialaus apdovanojimo ryški statulėlė buvo pagaminta iš ekologinių medžiagų, o teikiama už filmą, kuris pabrėžia – neliesk, neįžeisk ir nekeisk to, kas yra sukurta gamtos, gyvenk harmonijoje su aplinka. Apdovanojimas atiteko filmo „Rūgštus miškas“ kūrėjams.

 

„Turbūt daugelis žinome tą keistą vietą Juodkrantėje ir šalia gyvenančią kormoranų koloniją. Tas reiškinys, natūraliai gamtoje susiklostęs, iššaukia labai skirtingą žiūrovų – jais vadinu turistus – reakciją. Jie ateina į aikštelę ir tampa tam tikrais aktoriais filme, mes stebime juos kormoranų žvilgsniu. Tai, kokią įvairovę nuomonių jie išsako apie tą pačią vietą ir reiškinį, parodo, kokia nevienalytė rūšis esame mes patys, kokie įvairūs yra žmonės, ir kaip galima skirtingai tą patį reiškinį matyti“, – apie filmą pasakojo režisierė Rugilė Barzdžiukaitė.

„Viena, kai matai ekrane surežisuotą, suvaidintą, tegul labai tikroviškomis priemonėmis sukurtą, bet visgi – išgalvotą reginį.  Ir visai kas kita, kai ekrane plaukia realūs vaizdai, nuo kurių stingsta kraujas. Tie vaizdai taip skausmingai, tiesmukai murkdo ir kiekvienas kadras šaukia: kas tau yra, žmogau? Gamta tau davė viską, o tau vis tiek permažai?“ – apdovanojimą pakomentavo V. Streiča ir N. Savičenko ir pristatė grupės „Sisters On Wire” kūrinį „Mėlyna mėlyna“. Jo metu video projekcijas užliejo fantastiniai natūralios gamtos vaizdai ir čia pat jiems priešprieša buvo pateikta civilizacijos stichija, užvertusi vandenynus šiukšlėmis, išdeginusi miškus, ištirpdžiusi ledynus.

 

Jaunosios kartos atlikėja Gabrielė Vilkickytė ceremonijoje savaip interpretavo neseniai Anapilin iškeliavusio kompozitoriaus Fausto Latėno kūrinį „Toli toli“ iš filmo „Džiazas“. Tai tapo tiltu tarp nūdienos ir amžinojo laiko – skambant dainai buvo prisiminti išėjusieji kino pasaulio žmonės.

 

Netektis apdovanojimų metu sudilgino ir teikiant „Auksinę gervę“ už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui. Vladas Bagdonas ir N. Savičenko ją išlydėjo  į dausas – apdovanojimas buvo skirtas a.a. prodiuseriui Kęstučiui Petruliui, kuris kinui atidavė 40 metų. Prisiminimų filme apie jį pasakojo buvę bendražygiai – aktorius Vidas Petkevičius, režisieriai Audrius Stonys ir Janina Lapinskaitė, operatorius Algimantas Mikutėnas, prodiuseris Arūnas Stoškus.

 

Ilgametražis vaidybinis filmas „Izaokas“ pelnė dvi „Sidabrines gerves“. Operatoriaus apdovanojimą atsiėmęs Narvydas Naujalis sakė: „Labai džiaugiuosi už komandą, jos indėlis buvo didžiulis. Glaudus darbas su režisieriumi Jurgiu Matulevičiumi ir rezultatas, kuris atnešė apdovanojimą. Pamačius filmo premjerą, kuri įvyko Estijoje, Taline, ir pažiūrėjus jau pilną filmą kartu su žiūrovais, neliko abejonių, kad filmas koks yra, toks ir turi būti. Aišku, tos medžiagos už kadro liko nemažai, bet manau, kad tas, kas labiausiai tarnavo istorijai, galiausiai pasiliko filme, o tai svarbiausia. Visiškai neišgyvenu dėl kadrų, kurie nepateko į galutinį filmo montažą.“

 

„Izaokas“ atnešė „Sidabrinę gervę“ ir kompozitorių duetui – Agnei Matulevičiūtei ir Domui Strupinskui.

„Jurgis (režisierius J. Matulevičius, – aut. past.) sukūrė mūsų tandemą ir mes sukūrėme jam muziką – tokią, kokios jis norėjo. Labai malonu dirbti su režisieriumi, kuris yra muzikalus, jaučia vaizdą per garsą ir muziką. Tada labai malonu kurti“, – kalbėjo Agnė.

 

„Aš norėčiau Jurgį pasveikinti, nes tai yra režisierius, kuris be kompromisų sugebėjo įgyvendinti savo viziją, o tokių kino kūrėjų mums labai reikia“, – sakė D. Strupinskas.

 

Prodiuseris Lukas Trimonis džiaugėsi sulaukęs „Sidabrinės gervės“ už geriausią bendros gamybos filmą „Olegas“ (Lietuva, Latvija, Belgija, Prancūzija). „Iš vienos pusės labai džiaugiuosi, bet iš kitos pusės šis projektas „Olegas“ – toks artimas širdžiai, ir toks pasisekęs kūrybiniame sumanyme – jau tai buvo didžiulis apdovanojimas, ir jis – pirmoje vietoje, o kad ir gervė atskrido – tai jau vyšnia ant torto, – pasakojo L. Trimonis. – Kalbant apie galutinį rezultatą, labai įdomu matyti, kaip tas filmas paveikia žiūrovą, su kuriuo tu asmeniškai neturi nieko bendro. Kokią gilią įtaką tas filmas turėjo tiems, kurie su tokiu gyvenimu susidūrę, kaip Olegas, realybėje. Kokios stiprios emocijos atsiveria žmonėse. Toks filmas gali būti kaip katalizatorius įvairiose situacijose.“

 

Už geriausią aktoriaus vaidmenį filme „Olegas“  buvo apdovanotas Valentinas Novopolskis. „Tai yra prieštaringi jausmai: lyg ir smagu iš vienos pusės, iš kitos – bijai pasirodyti nekuklus. Bet yra ir gražių dalykų. Pavyzdžiui, pirma „gervė“, kurią aš gavau 2014 metais, sulūžo! Ir sulūžo, berods, likus mėnesiui iki dienos, kai paaiškėjo, kad „gervių“ nebebus. Labai simboliškas dalykas, ir dabar štai turiu naują, labai smagu. Mama apsidžiaugs“, – šypsojosi geriausias metų aktorius.

 

Tris „Sidabrines gerves“ pelnė dokumentinio filmo „Animus animalis“ kūrėjai. Geriausio šioje nominacijoje filmo priešaky dirbęs duetas – Aistė Žegulytė ir Giedrė Burokaitė – už ceremonijos durų spinduliavo džiaugsmą: „Norisi klykti kaip gervėms, kurios išskrenda ir štai vėl parskrenda. Tikrai labai smagu, tai išties yra paskatinimas, suteikiantis pasitikėjimo savimi, stiprybės, kai būna sunku. O sunku vis tiek būna dokumentiniame kine. Dokumentika visąlaik stebina. Filmuodami mes nieko neišsinešėme iš gamtos, užtat žvėrys išsinešė mūsų GoPro kamerą. Gal kažkur pelkėse filmuoja toliau.“

 

Už darbą šiame filme „Sidabrine gerve“ buvo apdovanotas garso režisierius Jonas Maksvytis. „Fantastiškai jaučiuosi. Jau daug metų praėjo, kai buvo įteikta vienintelė gervė autorių kolektyvui už geriausią garsą. Iki šios dienos garsas nebuvo išskirtas „gervių“ nominacijose. Ir dabar, kai vėl sugrįžo šita nominacija, matyti gausų kolegų būrį ekranuose, būti tarp jų, gauti šitą „gervę“ yra labai geras jausmas“, – kalbėjo J. Maksvytis.

 

„Labai keistas laikas, bet įsimintinas. Keista atsiimti apdovanojimus, ateiti į tuščią salę, siurrealistinis jausmas visiškai, bet labai malonu, dėkui, – gavęs „gervę“ už geriausią montažo darbą filme „Animus animalis“ kalbėjo montažo režisierius Mikas Žukauskas. – Keturis metus truko procesas, tai dar ir dėl to smagus toks įvertinimas, daug darbo įdėta. Apdovanojimai nėra svarbiausias dalykas, bet kažkoks taškas. Smagu, kad pastebėjo, Vaidybinio ir dokumentinio filmo montažas labai skiriasi. Jeigu vaidybiniame yra keli milijonai galimybių sumontuoti, tai dokumentiniame – keli milijardai.“

 

Trumpametražio filmo kategorijoje nugalėjo filmas „Kolektyviniai sodai“. Apdovanojimą atsiėmę Viktorija Seniut ir Vytautas Katkus džiaugėsi, kad ir tokiomis sąlygomis „Sidabrinė gervė“  įvyko ir jie galėjo būti įvertinti už darbą. Filmas, pasakojantis apie karštą vasaros dieną įvykstančius tėčio ir sūnaus santykius kolektyvinių sodų fone, Vytautui ir Viktorijai leido pasitikrinti, kad svarbiausia yra draugystė. Prodiuserė ir režisierius – pažįstami nuo mokyklos laikų. Tikėtina, kad tai – ne paskutinis jų bendras darbas.

 

Geriausio animacinio filmo kategorijoje laimėjo „Žonglierius“. „Gervę“ spausdamos rankose Skirmanta Jakaitė ir Agnė Adomėnė sakė, kad tai – labai brangus apdovanojimas, pats geriausias. „Viskas gimsta Skirmantos galvoje, jos viduje, visi personažai labai asmeniški, tai – labai stiprus autorinis darbas. Džiaugiuosi, kad įvertintas milžiniškas darbas, kurį ji padarė. Raginu visus pasižiūrėti filmą legaliose platformose“, – sakė A. Adomėnė.

 

„Man atrodo, tai filmas apie vienatvę ir apie kontaktą. Ar norą, siekį kontaktuoti. Ir dabar tai – ypač aktuali tema, kai mes visi uždaryti tiesiogine prasme savo kambariuose. Filme lygiai taip pat kiekvienas personažas uždarytas savo dėžutėje, ir tai labai susiję su mūsų dabartiniu gyvenimu“, –  kalbėjo Skirmanta.

 

„Sidabrinės gervės“ Atrankos komisija vienbalsiai nusprendė, kad šiais metais geriausios profesinės meistrystės apdovanojimo ypač verti virtualios realybės filmo „Angelų takais“ kūrėjai Kristina Buožytė ir Vitalijus Žukas.

„Man tai tikrai buvo netikėta. Labai smagu sulaukti pripažinimo, nes tai buvo mūsų pirmas darbas, ir mes tikrai įdėjome daug meilės, laiko, daug eksperimentavome“, – kalbėjo Kristina.

 

„Praleidome prie filmo du metus, paprasta nebuvo ir tikrai įdėjome daug darbo. „Angelų takais“ buvo parodytas Nacionalinės dailės galerijoje, ir bilietai dingdavo per pusę valandos. Labai tikimės rasti būdą, kad daugiau žmonių galėtų tai pamatyti. Formatas labai padeda pasinerti į kūrinį, bet tuo pat metu sudėtinga pasiekti žiūrovą, nes vienoje vietoje jį gali pažiūrėti tik vienas žmogus“, – virtualios realybės niuansus paaiškino V. Žukas.

 

„Sidabrinės gervės kiaušiniu“ buvo apdovanoti du studentų darbai. Geriausiu 2019 metų filmu šioje nominacijoje pripažinta juosta „Nacionalinės premijos laureatų vaikai“ (režisierė Kamilė Milašiūtė), o 2020-ųjų metų – „Šeima“ (režisierius Titas Laucius).

„Labai faina, kad buvo nominuoti tokie geri filmai ir tai padarė šį apdovanojimą reikšmingą, Tai buvo studijų metu sukurtas filmas, bet scenarijus ir filmo idėja gimė kaip pratimas mums dirbant su paaugliais. Po to pati baigiau magistro studijas, pamaniau, kad tą scenarijų būtų galima adaptuoti ir padaryti baigiamąjį darbą“, – kelionę iki „Sidabrinės gervės kiaušinio“ prisiminė K. Milašiūtė.

 

„Kas toliau? „Gervė“ ir ilgametražis filmas. Manau, po kelių metų paaiškės. Tikimės, grįžti su „gerve“, būtų jėga“, – kalbėjo T. Laucius.

 

Pilną apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ įrašą artimiausiu metu bus galima pamatyti tv3play.lt. Apdovanojimus organizavo asociacija AVAKA. Balsavimą stebėjo tarptautinė audito kompanija „Grant Thornton Baltic“. Apdovanojimų globėjas – Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Lietuvišką kiną remia naujos kartos televizija „Go3“. Apdovanojimų rėmėjas – „Vilana Natural Beauty“. Ceremonijos teikėjų ir atlikėjų įvaizdžiu rūpinosi stilistė Kastė Svilaitė, o teikėjus Vladą Bagdoną, Justiną Jankevičių bei Vytautą Rumšą puošė „Suitsupply“.

 

 

 

Sekmadienį TV3 eteryje – apdovanojimai „Sidabrinė gervė“: ką pamatys žiūrovai

Jau šį sekmadienį, lapkričio 22-ąją, 19.30 val. TV3 parodys nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“. Taip pat juos galima stebėti internete – per TV3 Play. Kino vardan po pertraukos grįžusi ceremonija taps savotiškais kino bendruomenės naujaisiais metais, kuriuose skambės muzika, bus apdovanoti geriausi ekrano darbai ir meistrai, juos sukūrę per pastaruosius dvejus metus.

 

Išlakias gervės statulėles, sukurtas skulptoriaus Audriaus Liaudansko, gausiantys aktoriai, režisieriai, prodiuseriai, dailininkai, kompozitoriai pritars: faktas, kad šie metai viso pasaulio kino industrijai buvo ypač sunkūs. „Norisi atsisveikinti su 2020-aisiais gražioje šventėje ir tikėtis, kad ateina naujasis kino laikas, kuris pasiūlys ne tik iššūkius, bet ir galimybes“, – kalbėjo ceremoniją sugrąžinusios asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.

 

Kai visoje šalyje nebeveikia kino teatrai, sekmadienio vakarą Vilniuje visgi atvers duris slaptas, vos vienam žiūrovui skirtas kino teatras, o jo ekranas sujungs televizijos iliuziją, kino magiją ir realųjį gyvenimą.

 

Apdovanojimus teiks ryškios televizijos ir kino žvaigždės: Justinas Jankevičius, Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, Gabija Jaraminaitė, Viktorija Streiča, Vytautas Rumšas jaunesnysis, Nelė Savičenko ir Vladas Bagdonas. Juos sieja darbas filmavimo aikštelėje, o taip pat – jau daugiau nei 10 metų vykstančios „Sidabrinės gervės“ ceremonijos: tai – visų laikų ankstesnių apdovanojimų vedėjai.

 

Daug dėmesio skiriama muzikinei programai. Apdovanojimuose pasirodys dainuojantys aktoriai – Lina Rastokaitė, Inga Jankauskaitė, Vidas Bareikis. Specialų kūrinį atliks Gabrielė Vilkickytė, savuosius hitus dovanos „Baltasis Kiras“, Jazzu, Igoris Kofas, Giedrė, Jurijus, „Sisters on Wire“, „The Roop“.

 

„Kai kurias puikiai žinomas dainas išgirsite kitaip, nes jos susilies su muzika iš kino filmų ir įgaus naujų spalvų ir prasmių, – pasakojo scenarijaus autorė Jurga Klimaitė-Riebling. – Savąją žinutę žiūrovams perduos ir apdovanojimų laureatai, investavę į filmus beprotiškai daug jėgų ir laiko. Tačiau, kaip įprasta šiais laikais, vis tiek atsiras žiūrovas, kuris turi savo nuomonę apie viską. Toks žiūrovas stebės ir „Sidabrinės gervės“ transliaciją. Su juo bus linksma, nes tai – humoristas Mantas Bartuševičius.“

 

Apdovanojimų globėjas – Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Lietuvišką kiną remia naujos kartos televizija „Go3“. Apdovanojimų rėmėjas – „Vilana Natural Beauty“. Balsavimą stebėjo tarptautinė audito kompanija „Grant Thornton Baltic“. Apdovanojimus organizuoja asociacija AVAKA.

 

 

 

„Sidabrinės gervės” organizatoriai: faktas, kad šie kino apdovanojimai įvyks

Lapkričio 22 dieną TV3 televizija rodys nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė”. „Visus galime nuraminti: faktas, kad tai įvyks, o koks bus „Sidabrinių gervių” nusileidimo takas – pamatysite televizijos eteryje”, sako organizatoriai.

 

Šių prestižinių apdovanojimų amžininkai prisimena ir daugiau faktų – tiek smagių, tiek jau istorinių, iš visų ankstesnių apdovanojimų, kurie AVAKA iniciatyva imti rengti dar 2008 metais.

 

  • Pirmieji apdovanojimai „Sidabrinė gervė” įvyko Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Ceremonijos vedėjais tapo fantastiški aktoriai – Nelė Savičenko ir Vladas Bagdonas. Šių metų „Sidabrinės gervės” organizatoriai užsimena, kad šis duetas vėl gali susitikti ant scenos.

 

  • Iš viso iki šių metų buvo įteiktos 153 „Sidabrinės gervės” statulėlės, 10 „Sidabrinės gervės kiaušinių”, skiriamų už geriausius studentų darbus ir 13 „Auksinių gervių”, teikiamų už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui.

 

  • 2008 metais „Auksine gerve” buvo apdovanoti iškart net trys lietuviško kino metrai. Vienas jų – „Herkaus Manto” ir daugelio kitų nepamirštamų filmų režisierius Marijonas Giedrys. 2011 metais jis iškeliavo Anapilin, o režisieriaus laidotuvės įvyko tą pačią dieną, kaip ir lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2011” ceremonija.

 

  • Šviesaus atminimo „Auksinės gervės” laureatė Gražina Balandytė yra pati vedusi „Sidabrinės gervės” ceremoniją, drauge su jaunesniuoju kolega Ramūnu Rudoku. Tai vyko sostinės Teatro arenoje (dabar – gyvenamųjų namų kvartalas) 2010 metais. Tuomet 72-ejų G. Balandytė buvo vyriausia „Sidabrinės gervės” vedėja ir viena smagiausių.

 

  • Kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė” yra sukurtas specialus himnas. Žodžių autorius – Marijonas Mikutavičius, kompozitorius – Andrius Borisevičius. Šis himnas skamba kasmet, bet vis kita forma. Jį yra atlikęs žinomų aktorių sikstetas, „Ąžuoliuko” choras su solistais Edmundu Seiliumi ir Kristina Zmailaite priešaky, Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, Saulius Petreikis himną sugrojo airiška fleita.

 

  • Maestro Donatas Katkus pateko į „gervių” istoriją ir dėl netikėto akibrokšto – 2017 metų ceremonijoje jis pasirodė ant scenos, vilkėdamas kino epopėjos „Žvaigždžių karai” personažo Darto Veiderio kostiumą ir šalmą, o orkestrui dirigavo šviečiančiu kardu.

 

  • Iškilmingos kino apdovanojimų ceremonijos teikėju yra buvęs ir Jo Ekscelencija Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Tuometinis finansų analitikas 2011 metais teikė „Sidabrinę gervę” kino dailininkui Galiui Kličiui. „Kūryba negailestinga: talento ir meistriškumo reikalauja besąlygiškai, kaip mokesčių inspekcija”, – ant scenos kalbėjo G. Nausėda.

 

  • Viena įspūdingiausių visų laikų „Sidabrinės gervės” laureatų padėkos kalbų buvo pasakyta geriausio 2011 metų aktoriaus Andriaus Bialobžeskio. Jis sakė: „Kino akademijos balsuotojų dėka pakilėtas iki šventojo Pranciškaus, glausdamas prie širdies šį vilties paukštį, visų pirma norėčiau pasveikinti visus Lietuvos kino kūrėjus, kurie nepaisant totalaus Lietuvos kultūros genocido, savo vėliavą laiko aukštai, oriai ir garbingai, ir lieka ištikimi savo pašaukimui – kurti kiną. (…) Ir kaip esu pratęs tokiais atvejais, norėčiau pasiųsti į dangų dėžę ekskliuzyvinio šampano Kazimierai Kymantaitei. Debesyse gyvena daug man artimų žmonių, o baba Kazė žinos, ką pasikviesti į puotą.”

 

  • „Sidabrinės gervės” statulėlė ir pati yra „vaidinusi” kine. Pirmą kartą plačiajame ekrane ji buvo parodyta režisieriaus Emilio Vėlyvio filme „Zero II” – epizode, kuriame nušaunamas a.a. Vytauto Šapranausko personažas. Vėlyvis „gervę” tuomet pasiskolino iš savo kolegos.

 

  • „Sidabrinės gervės” evoliuciją gerai iliustruoja jaunosios kartos menininkė Marija Kavtaradzė: ji yra gavusi du „Sidabrinės gervės kiaušinius” – vieną už filmą „Man dvim keli”, kitą – už „Paskutinis žmogus, su kuriuo aš kalbėjau” (kartu su Marija Stonyte). Vėliau M. Kavtaradzė apdovanota „gerve” už filmo „Šventasis” scenarijų (kartu su Tekle Kavtaradze ir Andriumi Blaževičiumi), o šiemet net 8-iose „Sidabrinės gervės” nominacijose varžosi jos režisuotas ilgametražis vaidybinis filmas „Išgyventi vasarą”.

 

  • Šiais metais prestižinės statulėlės bus teikiamos už 2019-2020 metų kino darbus. Daugiausiai nominacijų pelnę filmai: 12 – „Nova Lituania” (rež. Karolis Kaupinis), 9 – „Nematoma” (rež. Ignas Jonynas), po 8 – „Išgyventi vasarą” (rež. Marija Kavtaradzė) ir „Izaokas” (rež. Jurgis Matulevičius), po 5 – „Sutemose” (rež. Šarūnas Bartas) ir „Širdys” (rež. Justinas Krisiūnas).

Šiuo metu vyksta II-asis balsavimo etapas, kuriame dalyvauja daugiau nei 100 lietuvių kino industrijos profesionalų. Balsavimą prižiūri „Grant Thornton Baltic”. „Sidabrinės gervės” tradiciją  sugrąžino asociacija „AVAKA”, šiemet ją transliuos TV3 žiniasklaidos grupė. Apdovanojimų globėjas – LR Ministras Pirmininkas Saulius, rėmėjas – „Vilana Natural Beauty“.