KINAS KALBA: VIRTUALŪS SUSITIKIMAI SU KINO KŪRĖJAIS IR NEMOKAMOS KINO PERŽIŪROS

Metų pradžioje startavęs kino peržiūrų ciklas  „Kinas kalba“ sugrįžta. Fizinės kino peržiūros persikelia į platformą kinofondas.lt, o pokalbiai su kino kūrėjais – į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos TV studiją, kurioje aktorius Mindaugas Papingis kalbins kino kūrėjus pristatant savaitės filmą.

 

Dar metų pradžioje renginių ciklas atidarytas su režisierės Gierės Žickytės filmu „Meistras ir Tatjana“ bei režisierės Eglės Vertelytės tragikomedija „Stebuklas“ rinko kone 120 žmonių talpinančią salę, o karantino metu išaugęs platformos lankomumas paskatino organizatorius žiūrovams sugrąžinti galimybę mėgautis lietuvišku kinu nemokamai.

 

Lietuviško kino mėgėjai turės galimybę pokalbius su kino kūrėjais kas antrą ketvirtadienį stebėti socialiniame tinkle Facebook , o pristatomą filmą žiūrėti vieną dieną nemokamai kino platformoje Kino fondas. Lietuviškam kinui šiuo metu ypač reikalingas palaikymas, tiek kino platformose, tiek kino teatruose, kurie tikėtina greitu metu atvers žiūrovams duris.

 

Pirmoji pokalbio pašnekovė prodiuserė Gabija Siurbytė jau šį ketvirtadienį kartu su aktoriumi Mindaugu Papinigiu kalbės apie režisieriaus Ernesto Jankausko filmą „Čia buvo Saša“, kurio peržiūra gegužės 28 d. platformoje bus rodoma nemokamai. Apie filmą: čia. 

 

G. Siurbytė pristatydama filmą kviečia nepraleisti progos pamatyti šį jautrų filmą: „Filmą rekomenduočiau pamatyti tiems, kas planuoja globoti arba įsivaikinti. O taipogi visoms moterims, nes man jis – labai moteriškas, kalbantis ne tik apie vaikų, bet ir apie suaugusiųjų tarpusavio problemas. Aš labai noriu paskatinti žiūrėti lietuvišką kiną, tikiuosi karantino metu lietuviškas kinas įgijo platesnę fanų bazę. Bet taip pat norėčiau labai paprašyti ir ateiti žiūrovus į kino teatrus žiūrėti lietuviškų filmų, nes jūsų palaikymo ir paramos labai reikės.“

 

Pokalbių moderatorius Mindaugas Papinigis džiaugiasi, kad projektas atrado savo žiūrovą ir tiki, kad auditorija dar labiau plėsis organizuojant virtualaus tipo renginius: „KINAS KALBA vėl prabyla į savo žiūrovus. Saugiai, per atstumą, bet jausdami savo žiūrovo palaikymą ir poreikį, negalime daugiau tylėti. KINAS KALBA!“

 

Projektą įgyvendina Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Nemokamos kino peržiūros bei virtualūs susitikimai su kino kūrėjais vyks gegužės 28 d., birželio 11, birželio 25 dienomis. Daugiau informacijos apie sekančius seansus Kino fondo Facebook paskyroje.

NAUJOJI EUROPOS SĄJUNGOS DIREKTYVA AUDIOVIZUALINIŲ KŪRINIŲ AUTORIAMS ŽADA GERESNIUS LAIKUS

Ateinantys metai, audiovizualinių menų kūrėjams žada didelius pokyčius. Kultūros ministerijos rankose esančioje Autorių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje direktyvoje numatyta harmonizuoti autorių ir atlikėjų turtinių interesų apsaugą. Tai reiškia, kad priėmus direktyvą, audiovizualinių kūrinių autoriai gaus realias pajamas už antrinį jų kūrinių panaudojimą. Taip pat atsiras galimybė reguliuoti audiovizualinių kūrinių naudojimą komercinę veiklą vykdančiose įstaigose.

 

Šiuo metu, visos turtinės teisės į audiovizualinius kūrinius paprastai autorių yra perleidžiamos už santykinai mažą vienkartinį atlyginimą, kuris neatspindi kūrinio sukuriamos ekonominės vertės. Naudodamiesi rinkos ir derybine galia, tretieji asmenys, pavyzdžiui, transliuojančios organizacijos, dažnai siekia išpirkti visas kūrinių autorių ir gamintojų turtines teises ir už tai gauti nemenkas pajamas. Tam yra palanki įstatymų bazė, kuri, įdiegus naująją direktyvą, netrukus bus keičiama.

 

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos „AVAKA“ tarybos pirmininko, režisieriaus ir scenaristo Alvydo Šlepiko nuomone dabar valstybėje yra palankus metas daryti būtent tuos pokyčius, kurie atneštų finansinę naudą kūrėjams. „Perkėlus direktyvą būtų sudarytos visos sąlygos užtikrinti teisingą atlyginimą kino ir televizijos kūrėjams, kuris priklausytų ir nuo kūrinio populiarumo, ir sklaidos,“ – teigia A. Šlepikas.

 

Praėjusių metų duomenimis, televizijos kompanijos susirinko beveik 50% atlygio už audiovizualinių kūrinių naudojimą, kuris galėjo atitekti tų kūrinių autoriams. Vien per 2019 metus, dėl spragų teisinėje sistemoje, Lietuvos audiovizualinių kūrinių autoriai neteko apie 400 000 eurų.

 

„Dažniausiai autorius gauna tik vienkartinį užmokestį. Jis tikrai yra mažesnis, negu tas, kurį galėtum gauti už kūrinių antrinį panaudojimą. Tarkime, norėdamas pažiūrėti savo filmą aš susimoku legalioje platformoje, tačiau nuo peržiūrų skaičiaus mano atlygis nekinta. Iš kūrėjo, tu tampi tik savo filmo žiūrovu. Čia ne tik finansinis, bet ir emocinis klausimas, kuris paliečia visą kūrybinę komandą. Operatorius, scenaristus ir kitus,“ – sako režisierius ir aktorius Mykolas Vildžiūnas.

 

Minėtos direktyvos tikslai yra keli. Ja siekiama atnaujinti visuomeninių santykių dėl kūrinių naudojimo reguliavimą ryšium su technologijų pažanga, sumažinti kliūtis kūrinių sklaidai ir naudojimui tarp valstybių narių skaitmeninėje erdvėje. Taip pat Europos Sąjungos lygiu harmonizuoti autorių ir atlikėjų turtinių interesų apsaugą.

 

Pasak „AVAKA“ tarybos pirmininko Alvydo Šlepiko, naudodami audiovizualinius kūrinius komerciniams tikslams, tretieji asmenys gauna pajamas ne tik iš transliavimo paslaugų tiekimo, bet ir iš kolektyvinių administravimo organizacijų.

 

„Mes administruojame ir surenkame audiovizualinių kūrinių autoriams ir gamintojams priklausančias antrines pajamas, deja dažnai atlyginimas išmokamas ne patiems kūrėjams, o jau jų teisių perėmėjams. Tuomet autorių ir prodiuserių kolektyvas tampa nebe plačiu kūrėjų kolektyvu, o saujele teisių turėtojų arba perėmėjų. Kadangi vienijame daugiau nei 650 Lietuvos autorių bei prodiuserių, norime, jog jiems būtų teisingai atlyginta. Juk autorius su kūriniu turi ryšį, tiek asmeninį, tiek ir komercinį, todėl kūrinio generuojamos pajamos bent iš dalies turėtų atitekti jo kūrėjui,“ – sako A. Šlepikas.

 

Direktyvos įgyvendinimu rūpinasi Kultūros ministerijos sudaryta darbo grupė. Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, direktyvą privalo įgyvendinti iki 2021 m. birželio 7 d.

 

APSAUGA NUO COVID-19 INFEKCIJOS RIZIKOS FILMAVIMO METU

Siekdamos palengvinti industrijos procesų optimizavimą, asociacijos AVAKA, NEPRIKLAUSOMŲ PRODIUSERIŲ ASOCIACIJA, LAPA bei VILNIAUS KINO KLASTERIS bendradarbiaujant su Čekijoje įsikūrusiu Europos kino industrijos sveikatos ir saugos institutu (European Institute for health and safety in film industry), kuris  rengia su darbo sauga kino industrijoje susijusias rekomendacijas, ir pristato TAISYKLES darbui filmavimo aikštelėse.

 

Parengtos TAISYKLĖS yra patvirtintos LR Sveikatos ministerijos. Jos nustato svarbiausius techninių ir organizacinių priemonių įdiegimo metodus. Bendradarbiaujant su institutu parengtos rekomendacinės instrukcijos darbui filmavimo metu, tačiau kiekvienas individualus filmavimo atvejis gali kelti skirtingus reikalavimus, dėl to kylant klausimams, visuomet rekomenduojama kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.

 

Pateikiama 12 taisyklių, kuriomis turima vadovautis filmavimo metu, kad būstų išvengta rizikos nuo COVID-19 infekcijos.  Taip pat pridedama saugumo ANKETA, kurią turi pasirašyti filmavimo aikštelėje dirbantys asmenys.

 

Dėl dokumentų pateikimo anglų kalba, prašome kreiptis info@avaka.lt

[md_imagebox_full imagebox_title=”TAISYKLĖS” imagebox_description=”” imagebox_overlay_color=”rgba(255, 252, 23, 0.5)” imagebox_button_text=”Susipažink” imagebox_button_url=”https://avaka.lt/wp-content/uploads/2020/05/saugaus-filmavimo-taisykles-1.pdf” imagebox_button_target=”_blank” imagebox_description_control=”” imagebox_background=”6704″][md_imagebox_full imagebox_title=”ANKETA” imagebox_description=”” imagebox_overlay_color=”rgba(237, 255, 6, 0.5)” imagebox_button_text=”Susipažink” imagebox_button_url=”https://avaka.lt/wp-content/uploads/2020/05/anketa-LT.pdf” imagebox_button_target=”_blank” imagebox_description_control=”” imagebox_background=”6705″]

PAGALBOS PRIEMONĖS KULTŪROS SEKTORIUI

Netrukus Lietuvos kultūros taryba skelbs papildomas pagalbos priemones kultūros sektoriui, todėl kviečiame susipažinti ir sekti naujienas.

 

Gavus papildomą 1,1 mln Eur biudžetą Lietuvos kultūros taryba (toliau – LKT) netrukus skelbs II-ąjį INDIVIDUALIŲ KŪRYBINIŲ STIPENDIJŲ KONKURSĄ. Aplikuoti galės tie, kurie neaplikavo I-ajame konkurse ir tie, kurių I-ojo etapo metu pateiktos paraiškos nebuvo patenkintos.

SVARBU: šios stipendijos neapima kino projektų, kadangi kino sritimi ir stipendijomis rūpinasi Kino centras.

AVAKA laukia atsakingų institucijų paaiškinimo, ar į šias stipendijas galės aplikuoti kitų sričių, išskyrus kino, audiovizualinio sektoriaus atstovai, kaip pvz. TV produkcijos kūrėjai ir kt. Apie tai bus informuota atskiru pranešimu.

 

Skelbiamas konkursas „KULTŪROS IR MENO ORGANIZACIJŲ NAUJŲ PRODUKTŲ IR (AR) PASLAUGŲ KŪRIMAS“.

DĖMESIO: konkursas skirtas ne fiziniams asmenims, bet kultūros sektoriaus įmonėms. Paraiškas galės teikti : viešosios įstaigos, mažosios bendrijos, uždarosios akcinės bendrovės ir kiti juridiniai vienetai.

Veikla bus finansuojama 100 proc.. Tai reiškia, kad projekto įgyvendintojai neturės savo lėšomis kompensuoti, kaip įprasta, dalies projekto sąnaudų. Projekto įgyvendinimo laikotarpis  galės apimti veiklas nuo 2020 m. kovo 19 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Paraišką teikti galite iki birželio 8 d.. Daugiau informacijos: čia. 

 

Kvietimas teikti paraiškas dėl INDIVIDUALIAI DIRBANTIEMS KŪRĖJAMS iš Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos (750 000 Eur) išmokų buvo paskelbtas ir tą pačią dieną sustabdytas dėl pasiekto paraiškų limito. Įvertinus paraiškas, tikėtina, bus skelbiamas dar vienas konkursas dėl likusių neišdalintų lėšų dėl netinkamai užpildytų paraiškų. Apie konkursą Lietuvos kultūros taryba informuos iš anksto.

 

Užimtumo tarnyba informuoja apie SUBSIDIJŲ SAVARANKIŠKAI DIRBANTIEMS praplėtimą. 2020 m. gegužės 8 d. įsigaliojus Užimtumo įstatymo pakeitimui, prasiplėtė galinčių gauti 257 eurų išmoką asmenų ratas.

Dėl išmokos gali pretenduoti jau ir tie, kurie turi darbo santykių. Anksčiau galiojo nuostata, kad subsidija gali būti teikiama tik savarankiškai dirbantiems.

Plačiau: https://bit.ly/3gct4Ay

 

.