KALĖDOS SU KINO KLASIKA TAPUSIAIS REŽISIERIAUS ROBERTO ROSSELLINI FILMAIS

Asociacija AVAKA kartu su prancūzų nepriklausomo kino online projektu (ICON) kino mylėtojams internetinėje platformoje kinofondas.lt Kalėdų periodu pristatys projektą „Kur tu, ten ir Rossellini“.

 

Kino klasikos mėgėjai nuo š. m. gruodžio 22 dienos visus metus bus kviečiami žiūrėti legendinio italų kino režisieriaus Roberto Rossellini specialiai šiam projektui atrinktų 10 filmų. Projekto tikslas yra iš naujo atrasti ir parodyti tinkamai perteiktą versiją – kino filmų kūrimo meno meistro Roberto Rossellini kūrybą.

 

AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas sako, kad šiuo projektu siekiama plėsti Kino fondo auditoriją. „Bendradarbiaujame su įvairiomis Lietuvos ir tarptautinėmis kino institucijomis, siekdami sukurti teminius filmų paketus, pritraukti ir praplėsti žiūrovų auditoriją, subtitruoti kino filmus į įvairias pasaulio kalbas, pristatyti kiną ne tik šalies gyventojams, bet ir užsieniečiams. Taip pat jau planuojame ir kitus socialinius projektus, kurie padėtų Lietuvos kino kūrėjams lengviau atrasti savo žiūrovus ir gerbėjus, – teigia AVAKA direktorius. – Kartu noriu pasidžiaugti, kad daugėja legalių kino šaltinių internete, o kino bendruomenė vis drąsiau atranda alternatyvias filmų peržiūros galimybes. Dėl to laimi ir kūrėjai, ir žiūrovai.“

 

Trys didžiausios Italijos kino institucijos Cinecittà Luce,  Bologna Cineteca, CSC-Cineteca Nazionale (Italijos nacionalinė kino mokykla) ir vienas įtakingas tarptautinis platintojas Coproduction Office  suvienijo jėgas, kad taikant skaitmenines technologijas būtų atkurti pagrindiniai ir svarbiausi režisieriaus R. Rossellini filmai, reklamuojami ir platinami visame pasaulyje. R. Rossellini projektą apima 10 kino filmų, sudarančių R. Rossellini kūrybos pagrindą: „Roma, atviras miestas (Rome Open City), Paisan, „Vokietija, nuliniai metai“ (Germany Year Zero), „Meilė“ (Amore), „Stromboli“ , „Mašina, žudanti blogus žmones“ (Machine to Kill Bad People), „Kelionė į Italiją“ (Journey to Italy), „Baimė“ (La Paura) , „Indija: Matri Bhumi“  (India: Matri Bhumi), „Jėga ir priežastis“ (La forza e la ragione).

 

Aukščiau minėtų institucijų iniciatyva  dar 2011 metais šie dešimt išskirtinių filmų buvo pilnai restauruoti, pasitelkiant skaitmeninio vaizdo restauravimo technologijas. Vaizdo stabilizavimui, išvalymui, garso apdorojimui siekiant atkurti originalų vaizdo ir garso ryškumą bei sodrumą, buvo naudojamos moderniausios šiuolaikinės technologijos. Taip pat iš juostų buvo pašalintos dėl nusidėvėjimo atsiradusios dėmės – bene vienintelis filmų senėjimo požymis.

 

Kitas Rossellini projekto etapas – organizuoti specialius renginius, skirtus šių filmų pristatymui  svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose ir peržiūrose, tokiu būdu leidžiant žiūrovams visame pasaulyje pamatyti šiuos filmus originalioje kokybėje. AVAKA buvo pakviesta tapti šio projekto dalimi, platinant filmus skaitmeninėje kino platformoje kinofondas.lt. Visiems filmams parengti lietuviški subtitrai, galima pasirinkti ir anglų ar prancūzų kalbas.

 

„Labai džiugu, kad „Kino Fondas“ imasi naujų iniciatyvų. Kad supažindina ne tik su lietuviškais filmais, bet ir Europos kino klasika, kurią pamatyti Lietuvoje legaliai – vis dar reta galimybė. – sako kino kritikas Gediminas Kukta. – Prasminga palydėti senus ir sutikti Naujus metus su tuo, kas patikrinta laiko, kas yra pagrindas kiekvienam kino mylėtojui – kino klasika tapusiais R. Rossellini filmais“.

 

  1. Rossellini Project užpildys spragą, likusią didžiųjų atradimų, restauravimo, kritikos leidinių ir DVD rinkinių srityje. Iki šiol dėl nuolatinio kopijų neprieinamumo ir visaapimančio režisieriaus kūrinių skaitmeninio restauravimo projekto stokos, Roberto Rossellini kūryba negavo naudos, kurią teikia moderniosios technologijos. Žiūrovai dabar turi galimybę iš naujo atrasti šiuos filmus naujai atkurtose versijose tarsi žiūrėtų juos pirmą kartą Rossellini filmams būdingoje kokybėje.

Šio kino kūrėjo filmai ne tik pažymėjo neorealizmo atsiradimą, tuo pačiu suteikė įkvėpimo ateinančios kartos režisieriams visame pasaulyje, jie taip pat suteikė septintajam menui precedento neturinčią autonomiją ir galimybę vaizduoti realų gyvenimą.

 

„Kino fondas – pirmoji laisvalaikio platforma kino mėgėjams internete, siūlanti platų lietuviškos kinematografijos darbų, o taip pat ir išskirtinių kitų Europos šalių kino juostų, spektrą. Šiuo metu platformoje yra 347 lietuviški filmai, sukurti tarp 1957 ir 2016 metų. Mūsų tikslas buvo sukurti lietuviškiems ir Europos filmams skirtą kino archyvą internete, kur demonstruosime ne tik klasika tapusius, bet ir naujausius filmus.“ – sako projekto vadovė Lina Buzelytė. „Sulaukę pasiūlymo iš partnerių Prancūzijoje terminuotam periodui į Kino fondo platformą talpinti visame pasaulyje garsius R. Rossellini filmus, džiaugiamės, galėdami plačiau atverti kino fondo platformos duris.“

 

Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros ministerija ir ES programa MEDIA.

 

Projekto filmų anonsas: https://youtu.be/thRhDXWlDiw

 

Projekto vadovė Lina Buzelytė

8 679 55935, lina@kinofondas.lt

AVAKA informacija

 

KONKURSAS „EUROPEAN FILM CHALLENGE“ SIŪLO LAIMĖTI KELIONĘ Į TARPTAUTINĮ BERLYNO KINO FESTIVALĮ

Prieš keletą dienų prasidėjo didžiausias šios žiemos iššūkis kino gerbėjams – naujas konkurso „European Film Challenge“ etapas. Daugiausia taškų surinkusiam dalyviui atiteks kelionė į prestižinį Berlyno kino festivalį.

 

Kelionės bilietus, apgyvendinimą ir bilietus į festivalį gali laimėti kiekvienas, priėmęs kino iššūkį ir peržiūrėjęs 10 europietiškų filmų. Svarbiausia konkurso taisyklė – filmams turi būti pasirinkti legalūs peržiūros būdai ir platformos. Iššūkio dalyviai turi įamžinti  filmo peržiūros faktą nuotraukoje, ją įkelti į „European Film Challenge“ puslapį bei pasidalinti bent viename iš socialinių tinklų, pridėję žymę #europeanfilmchallenge.

 

„Norime paskatinti žmones rinktis legalius filmų žiūrėjimo būdus ir mainais pasiūlyti tikrai vertingą ir nepamirštamą  prizą – kelionę į tarptautinį kino festivalį. Galimybių legaliai žiūrėti filmus ne tik kino teatruose daugėja, todėl aktyviausiems dalyviams neturėtų būti sunku surasti ir 10 skirtingų būdų ir platformų filmų peržiūroms“, – teigia „European Film Challenge“ projekto vadovė Greta Akcijonaitė.

 

Iššūkis kinomanams organizuojamas jau trečią kartą. Pirmųjų konkurso etapų nugalėtojai jau turėjo progą aplankyti tarptautinius Berlyno  ir Kanų kino festivalius. Praėjusiuose iššūkiuose žaidė daugiau nei 750 dalyvių iš Lietuvos.

 

Konkurso dalyviams už peržiūrėtus europietiškus filmus yra skiriami taškai. Didesnį taškų skaičių galima gauti žiūrint filmus iš mažesnių šalių bei filmų peržiūroms renkantis skirtingas vietas ir platformas. Konkurso eigoje dalyviai galės gauti papildomų taškų už filmų peržiūras „Lietuvos kino fondo“ platformoje, prancūziškų filmų žiūrėjimą ir netrukus pasirodysiantį filmą „Bjornas Borgas prieš Makenrojų“. Apie papildomų taškų kriterijus organizatoriai informuos „European Film Challenge“ puslapyje bei „Facebook“ paskyroje. Naujasis konkurso etapas tęsis iki sausio 31 d.

 

Projekto įgyvendinimui Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Serbijoje, Kroatijoje ir Ispanijoje skirta ES programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA schemos „Auditorijos plėtra“ dalinė finansinė parama. Lietuvoje projektą remia Lietuvos kultūros taryba (LKT).

 

Registracija ir daugiau informacijos >>>  

ĮTEIKI LIETUVOS KINEMATOGRAFININKŲ SĄJUNGOS PDOVANOJIMAI

LIETUVOS KINEMATOGRAFININKŲ SĄJUNGOS APDOVANOJIMAS

Gruodžio 15 d. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje įteikti Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimai. Apdovanojimai organizuoujami jau 19-us metus.

 

Pagrindinis prizas už reikšmingiausią Kinematografininkų sąjungos nario sukurtą kūrinį atiteko režisieriui Arūnui Mateliui už dokumentinį pilnametražį filmą „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“. Planuojama, kad filmas kino teatruose startuos jau vasario 9 d., o pasaulinė premjera įvyko dar spalio mėnesį, A klasės Varšuvos kino vestivalyje.

 

Gyčiui Lukšui įteiktas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus pdovanojimas „Pėda, palikta Lietuvos kino istorijoje“.

 

Specialieji apdovanojimai įteikti režisieriui Ilja Bereznickui už animacininį filmą „Ne ožkoje laimė“ bei kino kritikei Rasai Paukštytei už Lietuvos kino kūrėjų leidinį „Lietuvos kinematografininkai“.

 

Apdovanojimų komisija: kino kritikė Nijolė Andrijauskienė, kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė, kino dailininkė Janina Krasauskienė, animacinio kino kūrėja Jūratė Leikaitė ir dokumentinio kino režisierius Linas Mikuta.

 

Apdovanojimų rėmėjai: Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus.

 

Informacinis partneris: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

LIETUVIŠKUS FILMUS SKELBUSIOS „TORRENT“ PLATFORMOS ADMINISTRATORIAI STOS PRIEŠ TEISMĄ

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija (AVAKA) savo narių autorių teises planuoja ginti teisme. Ši kolektyvinio administravimo organizacija kartu su kino filmus platinančia kompanija „Garsų pasaulio įrašai“ (GPĮ) ir Intelektinės nuosavybės apsaugos centru (INAC) pradėjo teisminius veiksmus prieš fizinius asmenis, kurie galimai administravo filmų „torrent“ platformą Baltracker.net, kuri šiuo metu jau nebeveikia.

 

„Visai neseniai, dar šių metų birželio mėnesį, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas paskelbė verdiktą „The Pirate Bay“ „torrent“ platformos byloje. Teismas nustatė, kad tokias platformas administruojantys asmenys yra atsakingi už autorių teisių pažeidimus. Šiuo precedentu privalo vadovautis ir Lietuvos teismai“, – sako advokatas Erikas Saukalas, advokatų profesinės bendrijos „Žabolienė ir partneriai METIDA“, atstovaujantis AVAKA ir GPĮ interesams.

 

Minėtos platformos lankytojai turėjo galimybę parsisiųsti ir tokius gerai žinomus lietuviškus kino filmus kaip „Valentinas už 2rų“, „Valentinas vienas“, „Kaip pavogti žmoną“, „Gustavo nuotykiai“, „Ekskursantė“, „Lošėjas“, „Nepatyręs“, „Moterys meluoja geriau. Kristina“, „Santa“, „Zero 2“, „Bitė Maja“ ar užsienio kūrybos filmus „Kanibalai“, „Kodas 999“, „Mėnulio afera“. Autorių teisės į šiuos kino filmus priklauso AVAKA nariams prodiuserinėms kompanijoms „Litl Baz Pictures“, „Tauras kino namai“, „Cinemark“, „Uljana Kim ir ko“, „Incognito films“, „Singing Fish“, „Artbox“, „Kino kultas“ ir kino platinimo kompanijai GPĮ.

 

„Laikai, kai Lietuvoje buvo piktybiškai nepaisoma autorių teisių į kūrinius, keičiasi – sparčiai artėjame prie tokių šalių kaip Vokietija, kuri mums galėtų būti pavyzdžiu, kaip saugomos ir gerbiamos autorių teisės bei kaip reaguojama į teisių pažeidimus. Žinoma, pirmiausia patys teisių turėtojai yra suinteresuoti apsaugoti savo teises, tam palanki ir teisinė sistema, teismų praktika. Tačiau dar svarbiau yra visuomenės branda ir suvokimas, kad filmo žiūrėjimas ar parsisiuntimas tokiose interneto svetainėse yra tolygus vagystei, todėl tokio elgesio negalima toleruoti“, – sako Darius Vaitiekūnas, AVAKA direktorius.

 

Pasak E. Saukalo, nors Baltracker.net „torrent“ platforma nebeveikia daugiau kaip pusantrų metų, teismui pripažinus jos administratorius pažeidus autorių teises, jie vis vien turėtų atsakyti ir atlyginti teisių turėtojų patirtą žalą. Per trejus metus, kol veikė ši platforma, minėti kino filmai buvo parsisiųsti daugiau nei 13 tūkst. kartų, o ieškinyje teismo reikalaujama iš atsakovų priteisti ne tik bylinėjimosi išlaidas, bet ir kiek daugiau nei 50 tūkst. eurų kompensaciją.