8-OSIOS „SIDABRINĖS GERVĖS NAKTYS“ PO LIETUVĄ KELIAUJA SU NAUJAUSIAIS FILMAIS

AVAKA, Sidabrinės gervės naktys

Šiemet jau aštuntus metus kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ tradiciškai keliaus per Lietuvos miestus ir džiugins kino mylėtojus. Birželio mėnesį prasidėjusiame ir iki pat rugsėjo pradžios vyksiančiame kino festivalyje šiemet bus galima išvysti net dešimt kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ laimėjusių ar jiems nominuotų filmų.

 

Lietuviško kino gerbėjai rugpjūčio 3 dieną 21.30 val., ketvirtadienį, kviečiami susirinkti Utenoje, prie Kultūros centro ir rugpjūčio 4 d. 21.30 val. šeštadienį, Kazlų Rūdos miesto parke.

 

Šiais metais kartu su kino festivaliu „Sidabrinės gervės naktys“ išskirtinai keliauja tik naujausi filmai. Tarp jų ir šiemet nacionalinio kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ geriausiais pripažinti režisierės Kamilės Milašiūtės trumpametražis vaidybinis kino filmas „Motinos diena“, režisieriaus Gedimino Šiaulio animacinis kino filmas „Kaukai“ ir kiti filmai.

 

Festivalio organizatoriai Utenos įsikūrusius lietuviško kino mylėtojus kviečia į keturių filmų kino seansą. Festivalio lankytojams bus parodyti du animaciniai filmai – režisieriaus Igno Meilūno „Pono Nakties Laisvadienis“ ir režisieriaus Nathan Jurevičiaus „Virsmas“, jau apdovanojimą pelniusi režisierė Dovilė Šarutytė pristato dar vieną trumpametražį vaidybinį filmą  „8 minutės“, vakarą užbaigs režisieriaus Justino Krisiūno ilgametražis filmas „Emigrantai“.

 

Kazlų Rūdos kino mylėtojai pamatys nuotaikingą animuotą Ilja Bereznicko istoriją „Ne ožkoje laimė“, režisierės Kamilės Milašiūtės trumpametražį vaidybinį kino filmą „Motinos diena“ bei režisieriaus Kristijono Vildžiūno vaidybinį ilgametražį filmą „Senekos diena“.

 

Su po atviru dangumi vyksiančio festivalio lankytojais beveik visuose miestuose sveikinsis talentinga teatro, kino ir televizijos aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė. Jau ne pirmus metus kartu su festivaliu keliaujanti aktorė džiaugiasi, kad būtent jai patikėta ši misija.

 

„Tai jau ne pirmi metai, kada su šiuo festivaliu keliauju per Lietuvos miestus ir miestelius, todėl man labai smagu, kad aš galiu tapti šios gražios misijos dalimi. Kiekvienais metais su malonumu laukiu šio festivalio. Kadangi jis vyksta vasara, todėl mes keliaujame su visa šeima. Tai labai gražus renginys – pamatai filmus, susitinki su įvairiais žmonėmis, o jei dar oras geras, tai būni gamtoje ir mėgaujiesi reginiu“, – džiaugėsi aktorė.

 

Kino festivalio vedėja S. Daukšaitė-Petrulėnė sako, kad kiekviename mieste ar miestelyje žiūrovai „Sidabrinės gervės naktys“ komandą pasitinka su dideliu džiaugsmu: „Yra tam tikri miestai, kur mes jau žinome, kad mus labai myli ir ten visuomet laukia gražus sutikimas. Tačiau, kur beapsilankytume, žmonės žino, ko jie ateina, todėl visi būna nusiteikę žiūrėti lietuviškus filmus ir mus priima pozityviai, nuoširdžiai. Tai labai smagus darbas.“

 

Per septynerius metus festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ aplankė 53 savivaldybes ir su lietuvišku kinu supažindino daugiau nei 130 tūkstančių žiūrovų. Per tą laiką parodyta daugiau nei 100 geriausių Lietuvos kino kūrėjų darbų.

 

Šį kino gerbėjus džiuginantį projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija „AVAKA“. Festivalį organizuoja Lietuvių kino akademija.

 

Festivalio kelionės per Lietuvą grafiką galite rasite www.lika.lt.

 

Nuotrauka iš rež. Kristijono Vildžiūno vaidybinio filmo „Senekos diena“.

 

LiKA informacija

 

Gamtos, kino ir muzikos susitikimo vieta – Kino stovykla

Gamta, kinas ir muzika susivienys jau šį savaitgalį Kino stovykloje „Sveiki atvykę į antropoceną“, kur kaip ir kasmet dėmesys bus skiriamas tiek intriguojantiems vaizdams, tiek garsams. VšĮ „Meno avilys“ organizuojamame renginyje be dieniniams seansams įprastų filmų peržiūrų, pranešimų ir diskusijų, vakarais skambės trio „Sheep Got Waxed“, grupės „Without Letters“ ir atlikėjo Chung Kran atliekama muzika. Po koncertų plokšteles suks DJ Sirkel Systeme bei Filomino DJʼs. Be to, vyks kūrybinės garso dirbtuves, vedamos filmų ir garsų kūrėjo Joshua Bonnettos. Akys ir ausys susitiks buvusiame Antalieptės vienuolyne (Zarasų raj.) liepos 27–30 dienomis.

 

Eksperimentinės elektronikos ir džiazo grupė „Sheep Got Waxed“ prisipažįsta laukiantys Kino stovyklos, kurioje šeštadienio vakarą surengs koncertą. Nors ekrane jų neišvysime, atlikėjų ryšys su kinu gana glaudus. „Sheep Got Waxed“ muzika buvo naudota filme „Tardytojas“ (rež. Jurgis Matulevičius, 2014) ir vengrų „HBO“ televizijos seriale „Aranyélet“ (rež. Áron Mátyássy, Zsombor Dyga, 2015). Be to, grupės nariai Paulius ir Simonas šiuo metu dirba su projektu „Garsinės peržiūros“ – gyvo improvizuoto muzikos ir nebyliojo kino filmų dialogo, keliaujančio po Lietuvą.

 

„Tai – puiki patirtis bandyti čia ir dabar daryti muziką filmams“, – apie projektą pasakoja Simonas. Tuo tarpu jo kolega Adas į kiną žvelgia kaip į alternatyvią kūrybinę erdvę.

 

Garsą su vaizdu sieja ir iš Kanados kilęs, šiuo metu Niujorke gyvenantis menininkas J. Bonneta: „Mano darbas su garsu dažniausiai yra susijęs su kinu. Kuriu atsižvelgdamas į vaizdo diktuojamus poreikius garsui ir atvirkščiai. Apskritai mane stebina, kaip atsietai vis dar vertinamas vaizdas ir garsas. Antra vertus, pastebiu ir teigiamų tendencijų. Manau, jog ryškėjantis meno tarpdiscipliniškumas, įvairių medijų derinimas kartu sureikšmina ir garso vaidmenį. Juk būtent garsas filmų žiūrovui suteikia erdvės ir laiko pojūtį. Garsas turėtų būti laikomas integralia estetinės patirties dalimi.“

 

Su analogine kino juosta bei analoginiu garsu dirbantis menininkas kuria kino teatruose rodomus filmus, filmų instaliacijas šiuolaikinio meno galerijose, performansus. Kino stovykloje J. Bonnettos organizuojamos kūrybinės garso dirbtuvės „Klausantis gamtos“ įvyks penktadienį. Tai bus ypatingas įsiklausymas į aplinką, nes dalyviai gaminsis mini-mikrofonus, su kuriais keliaus į gamtą fiksuoti jos garsų.

 

Šiemet Kino stovyklos tema „Sveiki atvykę į antropoceną“ yra padiktuota ekologinių ir politinių pasaulio tendencijų bei skirta aptarti gamtos ir žmogaus ryšį kine. „Mes esame gamta, labiau – jos dulkė. Bet gamta mums davė protą, todėl turėtų būti žinoma ir kiekvienam asmeniškai svarbu tai, kad mūsų protas taip pat yra jos dalis. Dalis, kuri dažniausiai ir kuria gamtos harmonijai priešingus dalykus“, – teigia penktadienį Kino stovykloje grosiantis atlikėjas Chung Kran, klausytojams taip pat pažįstamas kaip grupės „Garbanotas Bosistas“ būgnininkas, o anksčiau grojęs grupėse  „InSearch“, „Reed No Brass“, „UMIKO“.

 

Grupė „Without Letters“ prasidėjo pažintimi, kai tuomet paaugliai ir dar tik būsimi muzikantai susipažino (kinui skirtoje!) vasaros stovykloje. Šiandien Adomas, Gintas, Karolis ir Artūras keturiese gyvais instrumentais atlieka muziką, kurioje susilieja daug srovių pradedant krautrocku. Kino stovykloje „Without Letters“ ketina sugroti keletą mini-albumo „Unfollow“ kūrinių ir pristatyti naują programą. Grupės nariai sako, jog ji atsirado beieškant, kaip „gyva“ muzika gali mus išvaduoti nuo individualaus nerimo jausmo ir pastūmėti prie kolektyvinio išsilaisvinimo ir įgalinimo akimirkos. Vienas iš naujųjų kūrinių gimė pernai grupės kūrybinėje stovykloje Antalieptės vienuolyne, toje pačioje vietoje, kur šį penktadienį ir bus atliekamas.

 

Keturias dienas truksiančioje Kino stovykloje taip pat numatomos filmų peržiūros, susitikimai su garsiais menininkais ir teoretikais. Renginyje dalyvaus filmų kūrėjai Denisas Côté (Kanada), Benas Riversas (Jungtinė Karalystė), Pawełas Wojtasikas (Lenkija), ekologijos filosofas Timothy Mortonas (Rice universitetas, JAV), kino teoretikas Tiago de Luca (Voriko universitetas, Jungtinė Karalystė) bei būrys Lietuvos kino ir šiuolaikinio meno padangės žvaigždžių. VšĮ „Meno avilys“ rengiama Kino stovykla vyks buvusiame Antalieptės vienuolyne paskutinį liepos savaitgalį (27–30 d.).

 

Aštuntus metus iš eilės vykstanti Kino stovykla – neformali kino kūrėjų, kritikų, kinotyrininkų, studentų ir žiūrovų diskusijų erdvė. Šiemet VšĮ „Meno avilio“ rengiama Kino stovykla „Sveiki atvykę į Antropoceną“ vyks liepos 27-30 d. Antalieptėje (Zarasų raj.) įsikūrusiame „Inovatorių slėnyje“. Dalis pranešimų bus skaitomi anglų kalba. Renginio partneriai – „Kūrybiškos Europos“ MEDIA biuras Lietuvoje, Britų taryba, audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA, „Video projektai“, VšĮ „Inovatorių slėnis“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba prie Lietuvos kultūros ministerijos.

 

Visą Kino stovyklos programą ir informaciją apie bilietus rasite www.kinostovykla.lt

 

Atlikėjai:

  • Grupės „Sheep Got Waxed“ gyvai atliekamas „Handwriting“ >>>
  • Grupės „Without Letters“ muzikinis klipas „Heritage“ (rež. Saulė Bliuvaitė) >>>
  • Atlikėjo Chung Kran gyvai atliekamas „Hazy Love“ >>>

 

Nuotrauka: Grupė „Sheep Got Waxed” (nuotr. Ryčio Šeškaičio)

„Meno avilys“ informacija

BALTIJOS ŠALIŲ DOKUMENTIKOS FORUME „BALTIC SEA FORUM FOR DOCUMENTARIES“ – 2 LIETUVIŲ AUTORIŲ FILMŲ PROJEKTAI

Į Baltijos šalių dokumentikos forumą „Baltic Sea Forum for Documentaries“ atrinkti 2 lietuvių autorių filmų projektai.  Iš viso atrinkti 25 filmai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Belgijos, Gruzijos ir kitų pasaulio šalių.

 

Tai yra vienas svarbiausių dokumentinių filmų forumas Baltijos šalyse, kuriame filmų kūrėjai turi galimybę ne tik pristatyti savo filmų projektus Europos kino industrijos atstovams, bet ir užmegzti tarptautinius ryšius, rasti potencialių filmų finansavimo šaltinių, konsultuotis būsimų filmų kūrimo klausimais. Forumas vyks rugsėjo 2-10 dienomis, Rygoje.

 

Atrinkti šie lietuvių autorių filmai:

  • Dokumentinis filmas „Nijolė. Antanas. Lietuva.“ („Nijole.Antanas.Lithuania.“)

Rež. Maria Cecilia Reyes, Sandro Bozzolo

Prod. Dagnė Vildžiūnaitė, VšĮ „Just a moment“

 

Filmas pasakoja apie menininkės Nijolės Šivickas bei jos sūnaus, lietuvių kilmės politiko, filosofo ir menininko Antano Mockaus išgyvenimus grįžus į Lietuvą. Šis filmas – skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti.

 

  • Dokumentinis filmas „Ar tu galvoji apie savižudybę?“ („Beating the Invisible“)

Rež. Virginija Vareikytė, Maxi Dejoie

Prod. Lukas Trimonis, VšĮ „In Script“

 

Tai filmas apie Kupiškio moteris – psichologę ir policijos pareigūnę, kurios sujungia pajėgas ir pasiryžta užsiimti savižudybių prevencija savo gimtajame mieste. Nors moterys susiduria tiek su visuomenės, tiek su valstybinių institucijų abejingumu, jos pasiryžusios įveikti skaudžią visos valstybės problemą.

 

Filmo prodiuseris Lukas Trimonis apie kuriamą filmą:

„Filmas siekia atskleisti nepasiduodančių Kupiškio moterų pastangas padėti  miestelio gyventojams įveikti liūdesį ir vienatvę, kovoti su beviltiškumo ir beprasmybės jausmu. Filmo veikėjos – užsispyrusios optimistės ir kompetentingos savo darbo profesionalės, sugebėjo užmegzti unikalų ryšį su miestelio bendruomene ir kartu spręsti įsisenėjusias problemas. Tai filmas apie žmonių mokymąsi būti ir atrasti savo gyvenimo prasmę.“

 

Plačiau skaitykite >>>

RUGPJŪČIO MĖNESĮ HOLIVUDO LEGENDA BARRY PRIMUS SUGRĮŽTĄ Į LIETUVĄ

Balandžio mėnesį Lietuvoje viešėjusi garsi Holivudo legenda, aktorius ir dėstytojas Barry Primus, rugpjūčio 4-10 dienomis sugrįžta į Lietuvą. DirectorsLab iniciatyva kartu su asociacija AVAKA Lietuvos kino aktoriams, režisieriams bei prodiuseriams surengti tarptautinius mokymus, pateisino dalyvių lūkesčius labiau nei tikėtasi.

 

Rugpjūčio 4-10 dienomis profesionalaus meno namuose „House of Puglu“ vyks dvejos dirbtuvės – kino režisieriams, prodiuseriams (rugpjūčio 8-10 d.) bei aktoriams (rugpjūčio 4-6 d.).

 

Aktoriai kūrybinių dirbtuvių metu koncentruosis į metodiką, naujus vaidybos įrankius, o režisieriai – į tarpusavio santykio, susikalbėjimo su aktoriais sukūrimą. Amerikiečių aktorius naudos tokių meistrų kaip Lee Strasberg, Sandy Maisner, Stella Adler technikas. „Aktoriai ir režisieriai turi suprasti vieni kitus, kad vėliau galėtų dirbti kartu“, – teigia DirectorsLab įkūrėja I. Pužauskaitė.

 

MOKYMŲ KAINA:

Dalyviams – 200 Eur
Stebėtojams – 140 Eur

Registracija >>>

 

Balandžio mėnesį DirectorsLab ir AVAKA organizavo atvirą paskaitą „Vaidybos ir režisūros meistriškumas kine“ ( Inspirational Talk: Working with Actors and Achieving Good Performances“), kuri sulaukė diddžiulio  LMTA studentų bei kino industrijos atstovų dėmesio. Taip pat vyko praktiniai mokymai aktoriams bei režisieriams, kur pasauline patirtimi dalinosi Barry Primus. Susirinko dalyviai iš viso pasaulio: Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Čekijos, Islandijos, Lietuvos, Lenkijos. Atliktos apklausos duomenys parodė, kad 78,9 % dalyvių mokymus vertina puikiai, o lektorių – Barry Primus visi vienbalsiai įvertina puikiai (100%).

 

Barry Primus pradėjo aktoriaus karjerą su tokiais garsiais Amerikos režisieriais kaip Elia Kazan ir Harold Clurman. Per 50 metų Barry suvaidino apie 50 filmų ir dirbo su Martin Scorsese, Sydney Pollack, Mark Rydell, James Toback ir Roger Vadim. Barry yra filmo „Meilužė“, kuriame vaidino  Rober De Niro, režisierius ir scenarijaus bendraautorius.

 

Nuotrauka: Barry Primus, aut. Irmantas Aleliūnas